Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata célul tűzte ki, hogy hosszú távon megteremtse a fenntartható és minőségi foglalkoztatás, valamint a munkavállalói mobilitás támogatásának feltételeit. Kiemelt célja a kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérésének segítése a gyermekellátási szolgáltatások fejlesztése által. A projekt átfogó célja, hogy óvodai telephely fejlesztésével hozzájáruljon a kisgyermeket nevelők munkavállalásának támogatásához, a családok segítéséhez, ezáltal a nők esélyegyenlőségének növeléséhez.
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a Bölcsőde utca 1. szám alatt működő óvoda komplex műszaki korszerűsítését két projekt keretében (TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00001 sz., „Szegedi ÓVI Tarjáni Óvodájának energetikai korszerűsítése”; TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00010 sz., „Szegedi ÓVI Tarjáni Óvodájának fejlesztése”) szeretné megvalósítani. Az önkormányzat törekvése, hogy a 104 férőhelyes óvoda mind műszakilag, mind energetikailag olyan létesítménnyé váljon, amely gazdaságosan üzemeltethető, és illeszkedni tud a mai kor színvonalához.
A tervezett TOP-6.2.1, családbarát felújítás az alábbi beruházási elemeket tartalmazza:
1. Intézmény/szolgáltatás infrastrukturális fejlesztése.
– mosdók, vizesblokkok (felnőtt és gyermek) felújítása,
– csoportszobák, tornaszoba, gazdasági blokk, egyéb helyiségek és folyosók felújítása (festés, átépítés),
– terasz árnyékolása,
– udvar, játszóudvar felújítása (például kerékpár- és babakocsi-tároló létesítése; kerítés építése, javítása; zöldterület fejlesztése, növelése),
– gépészeti munkák, víz- és csatornarendszer felújítása,
– elektromos felújítási munkák,
– tűzjelző rendszer kialakítása.
2. Eszközbeszerzés.
– külső udvari játékok,
– óvodai bútorok, öltözőszekrények
– napvitorla rendszer
2021-08-04
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
A Tarjáni Óvoda felújítására a szegedi óvodafejlesztési program részeként kerül sor, amelyre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00001 azonosítószámú, „Szegedi ÓVI Tarjáni Óvodájának energetikai korszerűsítése” című projektben 220 millió forint, valamint a TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00010 azonosítószámú, „Szegedi ÓVI Tarjáni Óvodájának fejlesztése” című projekt során 170 millió forint támogatást kap az önkormányzat.
Az átfogó korszerűsítés célja, hogy modernné, hatékonnyá és energiagazdaságossá tegyék az 1977-ben, panel technológiával épült 104 férőhelyes óvoda működését. A tervek szerint a kivitelezés hat hónapig tart.
A Tarjáni óvodásokat a felújítás idejére a Rókás óvodában helyezik el. A fenti két projekt egymást kiegészítve biztosítja az intézmény teljes körű felújítását. A beruházás során szükséges összes energetikai jellegű, energiahatékonyságot biztosító fejlesztés a TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00001 azonosítószámú, „Szegedi ÓVI Tarjáni Óvodájának energetikai korszerűsítése” című projektből történik. A TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00010 azonosítószámú, családbarát projektből pedig a kivitelezés általánosabb, nem energetikai jellegű beruházási elemei valósulnak meg.
A komplex beruházás során az óvodánál megtörténik a külső falak utólagos hőszigetelése, új homlokzati vakolat készítése. A homlokzati nyílászárókat cserélik, korszerű hőszigetelő nyílászárók kerülnek a helyükre. Felújítják a lapostetőt, megtörténik a tetőfödém hő- és vízszigetelése, de az energetikai projekt részeként napelemes rendszer telepítésére is sor kerül.
A csoportszobáknál külső árnyékolást is készítenek. Cserélik a hideg- és melegburkolatokat, a megmaradó parkettákat felcsiszolják, újralakkozzák. Teljes felújító belső festés is lesz, a beltéri ajtókat is kicserélik az épületben. A csoportszobák bútorzatának cseréje is megvalósul, biztonságos, modern és praktikus beépített szekrények kiépítésével minden csoportszobában.
Lecserélik a teljes fűtésrendszert, felújítják a vizes blokkokat is. A gépészeti rendszerek mellett a víz- és szennyvízhálózatot is korszerűsítik, valamint új csapadékvíz-elvezetési rendszert alakítanak ki. A beruházás részeként modernizálják a hőközpontot és az elektromos hálózatot. Az óvoda akadálymentesítése keretében új illemhelyet alakítanak ki, az akadálymentes bejáratot felújítják, mely során az előteret átalakítják, új előtetőt építenek. Az udvarban a mozgáskorlátozottak számára parkolót alakítanak ki, a gazdasági bejárathoz új rámpát építenek.
Kint a két csoportszoba előtti teraszt elbontják, helyette új gumiburkolatos játszóhelyet alakítanak ki. A felújítás során új kültéri tusolók és ivókutak is létesülnek.
A családbarát projekt során eszközbeszerzésre is van lehetőség, amely egyrészt a megújuló konyha eszközeivel, másrészt a gyermekek új öltözőszekrényeivel, valamint egyéb szükséges kültéri játszóeszközökkel hivatott biztosítani az óvoda megfelelő működését.
A tervek szerint az óvodások a megszépült és megújult Bölcsőde utcai intézményt 2022. I. negyedévben vehetik majd újra birtokba.
A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes szegedi Alp-Favill ’96 Kft. végzi.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő Utcai, a Tabán Utcai, a Garam Utcai, a Tünde Téri, a Kemes Utcai, a Klebelsberg-telepi, a Cső Utcai, és a Jerney Utcai Óvoda. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 2 milliárd 369 millió forintot fordított (ebből 1 milliárd 785 millió forint uniós támogatás, 584 millió forint saját forrás). Az óvodafejlesztési programban folyamatban van a Makkosházi Óvoda felújítása, a program a tervek szerint a Gyertyámos Utcai Óvoda felújításával folytatódik majd.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal,
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098,
E: szabo.szilard@szeged.eu;
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
2022-09-09
A szegedi önkormányzat 2017 óta már a tizenegyedik felújított óvodáját adta át. A Tarjáni óvoda felújítására a szegedi óvodafejlesztési program részeként, két projektben került sor. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00001 azonosító számú, „Szegedi ÓVI Tarjáni Óvodájának energetikai korszerűsítése” című projektben 220 millió forint, valamint a TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00010 azonosító számú, „Szegedi ÓVI Tarjáni Óvodájának fejlesztése” című projekt során 170 millió forint támogatást kapott az önkormányzat, amelyhez további 2 millió forint önerőt biztosított.
Az átfogó korszerűsítéssel egy modern, energiagazdaságos épület létrehozása volt a cél. A fejlesztéseknek köszönhetően az 1977-ben, panel technológiával épült 104 férőhelyes óvoda energiafelhasználása akár 60%-kal csökkenhet.
Az intézményt a két projektnek köszönhetően teljeskörűen felújították. A komplex beruházás során megtörtént az óvoda külső falainak utólagos hőszigetelése, új homlokzati vakolat készült. A homlokzati nyílászárókat cserélték, korszerű hőszigetelő nyílászárók kerültek a helyükre. A csoportszobáknál külső árnyékolást is készítettek. Felújították a lapostetőt, megtörtént a tetőfödém hő- és vízszigetelése, az energetikai projekt részeként napelemes rendszert is telepítettek.
Cserélték a hideg- és melegburkolatokat, a megmaradó parkettákat felcsiszolták, újralakkozták. Teljes felújító belső festés történt, a beltéri ajtókat kicserélték az épületben. A csoportszobák bútorzatának cseréje is megvalósult biztonságos, modern és praktikus beépített szekrények kiépítésével minden csoportszobában.
Lecserélték a teljes fűtésrendszert, felújították a vizes blokkokat is. A gépészeti rendszerek mellett a víz- és szennyvízhálózatot is korszerűsítették, valamint új csapadékvíz-elvezetési rendszert alakítottak ki. A beruházás részeként modernizálták a hőközpontot és az elektromos hálózatot. Az óvoda akadálymentesítése keretében új illemhelyet alakítottak ki, az akadálymentes bejáratot felújították, amely során az előteret átalakították és új előtető épült. Az udvarban a mozgáskorlátozottak számára parkolót alakítottak ki, a gazdasági bejárathoz új rámpa készült.
Kint a két csoportszoba előtti teraszt elbontották, helyette új, gumiburkolatos játszóhely kapott helyet, napvitorlákkal. A felújítás során új kültéri tusolók és ivókutak is létesültek.
A családbarát projekt során eszközbeszerzésre is volt lehetőség, amely egyrészt a megújuló konyha eszközeivel, másrészt a gyermekek új öltözőszekrényeivel, bordásfalakkal és 11 kültéri játszóeszközzel, továbbá mobil kültéri asztalokkal hivatott biztosítani az óvoda színvonalas működését.
A Tarjáni óvodásokat a felújítás idejére a Rókás óvodában helyezték el. A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes szegedi Alp-Favill ’96 Kft. végezte el.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő utcai, a Tabán utcai, a Garam utcai, a Tünde téri, a Kemes utcai, a Klebelsberg-telepi, a Cső utcai, a Jerney utcai, a Makkosházi, a Gyertyámos utcai és a most átadott Tarjáni óvoda. Az óvodafejlesztési programban újul meg a Gedói óvoda is. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 3 milliárd 784 millió forintot fordított (ebből 3 milliárd 36 millió forint uniós támogatás, 748 millió forint saját forrás). A fejlesztés a Felsővárosi óvoda energetikai korszerűsítésével folytatódik majd.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal,
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu;
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."