Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
Az önkormányzat költségvetésében jelentős tétel a közintézmények működtetésére fordított dologi kiadás, ezen belül pedig jelentős részt képviselnek az energiaköltségek. Ezért fontos érdek a középületek energiafelhasználási hatékonyságának javítása, a költségek csökkentése és a takarékosság. Az előzetes energetikai felülvizsgálat eredményei azt mutatják, hogy az óvoda energiafogyasztása az elvárthoz képest magas, amely a fenntartók számára jelentős üzemeltetési költséget eredményez. Az energiaigény megengedettnél jóval nagyobb értéke elsősorban az alábbi okokra vezethető vissza: – Az épület valamennyi határoló és lehűlő szerkezetének hőátbocsátási értéke magas, a jelenlegi előírásoknak nem felel meg. – A külső nyílászárók jelentős része elavult, hőátbocsátási értékeik magasak, légzáró képességük rossz. A fenti okok miatt a tervezett energetikai korszerűsítés az alábbi beruházási elemeket tartalmazza: 1. Külső határoló szerkezetek korszerűsítése. Megvalósul az óvodaépület korszerűtlen homlokzati nyílászáróinak cseréje. Elkészül az épületek teljes homlokzati hőszigetelése. Megvalósul a tetőfödém hő- és vízszigetelése. 2. Fotovoltaikus rendszer kialakítása (HMKE). Háztartási méretű fotovoltaikus energiahasznosító rendszer épül ki a tetőn elhelyezett napelemekkel. Ehhez kapcsolódóan elkészülnek a szükséges tartószerkezetek, elektromos vezetékek és berendezések, ad-vesz mérőhely. 3. Meglévő kül- és beltéri elektromos és világítási rendszerek korszerűsítése. Megvalósul az óvodaépületek belső elektromos hálózatának részleges felújítása a szükséges vezetékekkel, szerelvényekkel és alacsony energiafogyasztású, megfelelő fényerősséget biztosító világítótestekkel. 4. Megvalósul a projektarányos akadálymentesítés. A kivitelezés, felújítás során megvalósul az előírt projektarányos akadálymentesítés valamennyi fogyatékossági csoportra kiterjedően. Mindez a projektelőkészítés (tervezés) és a kivitelezés idejére is biztosított rehabilitációs szakértő közreműködésével történik. A beruházás eredményeképpen: – csökken az éves primerenergia-igény (PJ/év, kWh/év), – megújuló energiaforrásból energiát állítanak elő, – csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása, – települési szinten tisztábbá és egészségesebbé válik a környezet, komfortosabbá válik az óvodaépület. |
2021-08-12
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
A Gyertyámos Utcai Óvoda felújítására a szegedi óvodafejlesztési program részeként kerül sor, amelyre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00002 azonosítószámú „Szegedi ÓVI Gyertyámos Utcai Óvodájának energetikai korszerűsítése” című projektben 89 millió forint támogatást kapott az önkormányzat.
Az intézmény teljes felújítása tervezetten 200 milliós összköltégvetésű, a támogatáson felül az önkormányzat további 111 millió forint önerő biztosítását vállalta.
A Gyertyámos Utcai Óvoda az 1960-as években épült. Az épület már nem felel meg a mai kor követelményeinek, így időszerűvé vált a teljes körű modernizálás. A korszerűsítés célja, hogy hatékonnyá és energiagazdaságossá tegyék az óvoda működését. A munkálatok kivitelezése a tervek szerint hat hónapig tart. A felújítás idejére az itt gondozás alatt álló gyermekek a Teréz Utcai Óvodában kerültek elhelyezésre.
A Gyertyámos utcai intézmény 587 m2-es területű, kétszintes, lapostetős, téglaépítésű épület, 4 csoportszoba található benne. A beruházás során kisebb épületszerkezeti változtatások történnek. A fő hangsúlyt a homlokzati és lapostető hő- és vízszigetelés, nyílászárócsere, akadálymentes megközelíthetőség, burkolatcsere és napelem-telepítés kapják. A meglévő pince feltöltésre és lezárásra kerül. A projekt keretén belül az intézmény új villámvédelmet kap. A padlóburkolatok elbontásra kerülnek, helyettük új burkolatokat fektetnek le. A meglévő festett falfelületek átcsiszolás és megfelelő előkészítés után megújító festést kapnak, valamint válaszfalak kerülnek elhelyezésre.
Felújítják a vizesblokkokat, új akadálymentes illemhelyet és mosdót alakítanak ki. Az elektromos hálózatot is korszerűsítik megújuló energiaforrással működő, napelemes rendszer kiépítésével. Az épületen kívüli felújítások keretében a főbejáratot rámpa kialakításával akadálymentesítik. Mindezek mellett a földszinti és emeleti tálalókonyha is korszerűsítésre kerül.
Az óvoda 102 kisgyermek számára biztosít férőhelyet. A felújításnak köszönhetően a gyermekek korszerűsített, modern körülmények közé térhetnek majd vissza.
A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes szegedi Alp-Favill ’96. Kft. végzi. A tervek szerint az óvodások 2022. I. negyedévben vehetik majd birtokba a megszépült és megújult épületet.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő utcai, a Tabán utcai, a Garam Utcai, a Tünde Téri, a Kemes Utcai, a Klebelsberg-telepi a Cső Utcai, és a Jerney Utcai Óvoda. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 2 milliárd 76 millió forintot fordított (ebből 1 milliárd 500 millió forint uniós támogatás, 576 millió forint saját forrás). Az óvodafejlesztési programnál már folyamatban van a Makkosházi Óvoda, Tarjáni Óvoda felújítása, valamint a tervek szerint a Gedói Óvoda felújításával folytatódik majd.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal, Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu;
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
2022-05-27
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
A szegedi önkormányzat öt éven belül már a tizedik felújított óvodáját adta át. A Gyertyámos Utcai Óvoda energetikai felújítására a szegedi óvodafejlesztési program részeként került sor, amelyre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00002 azonosítószámú, „Szegedi ÓVI Gyertyámos Utcai Óvodájának energetikai korszerűsítése” című projektben 89 millió forint európai uniós támogatást kapott az önkormányzat.
Az intézmény energetikai felújítása összesen 172 millió forintból valósult meg; a 89 millió forint európai uniós támogatáson felül az önkormányzat további 83 millió forint önerőt biztosított.
A Gyertyámos Utcai Óvoda az 1960-as években épült, 102 kisgyermek számára biztosít férőhelyet, időszerűvé vált a modernizálása. A korszerűsítéssel az volt a cél, hogy hatékonnyá és energiagazdaságossá tegyék az óvoda működését.
A Gyertyámos utcai intézmény 587 m2-es területű, kétszintes, lapostetős, téglaépítésű épület, 4 csoportszoba található benne. A beruházás során megtörtént a homlokzati falak utólagos hőszigetelése, a lapostető hő- és vízszigetelése, a tetőre napelemet telepítettek. A projekt keretén belül cserélték a nyílászárókat, a csoportszobák külső árnyékolást kaptak, a bejárat fölé új előtető készült.
Biztosították az óvoda akadálymentes megközelíthetőségét: a főbejáratokat és a járdák egy részét akadálymentesítették, továbbá új, akadálymentes parkolóhelyet és a földszinten új, akadálymentes illemhelyet alakítottak ki.
A földszinti, padlósüllyedéses vizesblokk padlóburkolatát cserélték az érintett szaniterekkel együtt. A földszinti melegítő- és az emeleti tálalókonyhát is felújították, átalakították. A beruházás részeként az épületben lévő szociális blokkok (melegítőkonyhák, akadálymentes wc, földszinti érintett vizesblokk) hideg-meleg vizes ellátását is átalakították.
Az elektromos hálózatot és a világítási rendszereket korszerűsítették. Új informatikai rendszer létesült, új kijáratmutatókat és tűzjelző rendszert építettek ki. Az intézmény új villámvédelmet kapott. A meglévő festett falfelületeket átcsiszolták és megújító festést kaptak, válaszfalakat helyeztek el új helyiségek kialakítása érdekében.
A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes szegedi Alp-Favill ’96. Kft. végezte el.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő utcai, a Tabán utcai, a Garam Utcai, a Tünde Téri, a Kemes Utcai, a Klebelsberg-telepi a Cső Utcai, a Jerney Utcai, a Makkosházi Óvoda és a most átadott Gyertyámos Utcai Óvoda. Az óvodafejlesztési programban újul meg a Tarjáni és a Gedói Óvoda is. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 3 milliárd 782 millió forintot fordított (ebből 3 milliárd 36 millió forint uniós támogatás, 746 millió forint saját forrás). A tervek szerint a fejlesztés a Felsővárosi óvoda energetikai korszerűsítésével folytatódik majd.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu;
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."