People Powered Tourism - Helyi közösségek szerepvállalásának növelése élményalapú, transzformatív utazások
 közös megtervezésével a látogatógazdaság fejlesztése érdekében

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata nyerte el a People Powered Tourism - Helyi közösségek szerepvállalásának növelése élményalapú, transzformatív utazások közös megtervezésével a látogatógazdaság fejlesztése érdekében című, DRP 0301146 azonosítószámú közvetlen támogatású Európai Uniós projektet.

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata mint vezető partner nyerte el az Interreg Duna Régiós Program 2. felhívási körében kiírt pályázatot.

Az Európai Unió társfinanszírozásával létrejövő projekt megvalósításában 10 Duna-régiós ország 14 partnere, valamint 12 úgynevezett társult tematikus partnere vesz részt.

A projekt partnerei: Szeged (HU, vezető partner), Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft. (HU), BURST Nonprofit Kft. (HU), Dubrovniki Fejlesztési Ügynökség (HR), Idegenforgalmi Intézet (HR), Szarajevó Város (BA), Brassói Városi Ügynökség a Fenntartható Fejlődésért (RO), Temesvári Desztinációmenedzsment Szervezet (RO), Zombor városa (RS), Vratsa-i Kereskedelmi és Iparkamara ((BG), Zöld Otthon Civil Szervezet (ME), Podravje-Maribor Fejlesztési Ügynökség (SI), Chișinău Városa (MD) és a „FORZA” Kárpátok Régió Fenntartható Fejlődésért Ügynökség (UK). 

A projekt időtartama: 2025. 04.01. – 2028. 03. 31.

A projekt költségvetése: A projekt teljes EU-s támogatása: 2.538.365,00 EUR. A projekt költségvetése Szeged Megyei Jogú Város esetében: 333.300 EUR, melyből az önerő 66.666,00 EUR. Az önrész összegéből 49.999,50 EUR hazai társfinanszírozás és 16.666,50 EUR a saját forrás összege.

A projekt célja: hogy egy új turisztikai megközelítés, a látogatógazdaság szempontjából találjon válaszokat a modern turizmus kihívásaira a helyi közösségek hatékony bevonásával. Az újturizmus középpontjában az emberi kapcsolatok, a találkozások, a személyre szabott élmények és az egyedi igények állnak, amelyek gazdagabbá teszik a turisztikai desztinációk nyújtotta lehetőségeket. Az új szemlélet szerint nem a desztinációkban elérhető termékekre, attrakciókra, hanem a társadalmi-gazdasági hatásokra érdemes összpontosítani, megteremtve a minőségi látogatói élményszerzés lehetőségét. A célzott látogatói élmény ezáltal valódi társadalmi és gazdasági változásokat hozhat a desztináció közösségében. 

 

Kihívások: a projekt olyan globális problémákra keres válaszokat, mint:

  •  Fenntarthatóság: a turizmus környezeti, gazdasági és társadalmi hatásainak kiegyensúlyozása.
  • Túlturizmus: a legnépszerűbb történelmi helyszíneket érintő túlzott látogatószám kezelése, valamint kevésbé ismert turisztikai célpontok megerősítése.
  • Helyi közösségek bevonása: számos vidéki és gazdaságilag kevésbé fejlett térség lakói nem ismerik fel kulturális és természeti értékeikben rejlő lehetőségeket, illetve nem rendelkeznek elegendő erőforrással a fenntartható turizmus kialakításához.
  • Ökoturizmus lehetőségei: az egyre népszerűbb ökoturizmus fejlesztése, különös figyelmet fordítva a természet alapú turizmusban rejlő lehetőségek kiaknázására.

Várható eredmények:

  • PPT eszköztár: eszközkészlet, amely segíti a helyi közösségeket a turisztikai szolgáltatások tervezésében, kiemelve azok társadalmi és gazdasági előnyeit.
  • PPT kézikönyv: egy fenntartható turizmust támogató kézikönyv, amely különös hangsúlyt fektet a természetalapú megoldásokra.
  • Duna látogatógazdasági platform: egy online felület, ahol a turisztikai szolgáltatók és döntéshozók jó gyakorlatokat és innovatív megoldásokat találhatnak.
  • Látogatógazdasági roadmap: tíz transznacionális, közösen kidolgozott fejlesztési terv, amelyek elősegítik a helyi turizmus átalakítását a látogatógazdaság elvei mentén.

 

Ajánlattételi felhívások:

2025.

  1. Szakértői támogatás a projektindításhoz kapcsolódó és a projektszintű koordinációs és általános menedzsment feladatainak ellátásához
    - Ajánlattételi határidő: 2025. április 10.