Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
A Jerney János Óvoda alapterülete 647 m2. Az előzetes energetikai felülvizsgálat eredményei azt mutatják, hogy az óvoda energiafogyasztása az elvárthoz képest magas, amely jelentős üzemeltetési költséget eredményez.
A tervezett energetikai korszerűsítés az alábbi beruházási elemeket tartalmazza.
1.Külső határoló szerkezetek korszerűsítése: – Megvalósul az óvodaépületek korszerűtlen homlokzati nyílászáróinak cseréje. – Elkészül az épületek teljes homlokzati és szükség esetén a tetőfödém hő- és vízszigetelése.
2. Fosszilis energiahordozó alapú hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje: – Az épületben az elavult kazánok cseréjére van szükség. Új csővezetékek, szerelvények, keringető szivattyúk és osztó-gyűjtők kerülnek kialakításra, megfelelő hőszigeteléssel ellátva. Az alapvezetékek az épület tájolásának megfelelően, szabályozva kerüljenek kialakításra. – Megvalósul a fűtési csővezetékek és radiátorok cseréje. Erős- és gyengeáramú rendszerek kialakítása az épületgépészet működtetéséhez.
3. Fotovoltaikus rendszer kialakítása (HMKE)- Háztartási méretű fotovoltaikus energiahasznosító rendszer kerül kiépítésre lapostetőn elhelyezett napelemekkel. Ehhez kapcsolódóan elkészülnek a szükséges tartószerkezetek, elektromos vezetékek és berendezések, ad-vesz mérőhely.
4. Meglévő kül- és beltéri elektromos és világítási rendszerek korszerűsítése- Megvalósul az óvodaépület belső elektromos hálózatának részleges felújítása a szükséges vezetékekkel, szerelvényekkel és alacsony energiafogyasztású, megfelelő fényerősséget biztosító világítótestekkel.
5. Megvalósul a projektarányos akadálymentesítés
A beruházás eredményeképpen:
– csökken az éves primerenergia igény (PJ/év, kWh/év
– megújuló energiaforrásból energia kerül előállításra
– csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása
– települési szinten tisztább és egészségesebbé válik a környezet
– komfortosabbá válik az óvodaépület.
2020-08-18
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Már a nyolcadik óvodáját újítja fel a szegedi önkormányzat 2017 óta. A dorozsmai Jerney utcai intézményben napokon belül elkezdődik a beruházás európai uniós és önkormányzati forrásból. Augusztus 17-étől már a Teréz utcai óvodába járnak a gyerekek.
A 108 férőhelyes Jerney utcai óvoda panel technológiával készült, három részből álló épületegyüttese megérett a korszerűsítésre. Az intézmény a felújítással nemcsak szebb lesz, hanem az üzemeltetésére is kevesebbet kell majd költeni. A fejlesztésre két pályázatból összesen 410 millió forintot fordít a szegedi önkormányzat. (A Jerney Utcai Óvoda energetikai korszerűsítése című, TOP-6.5.1-15-SG1-2016-00004 kódszámú projektben 135 millió forint európai uniós és 69 millió forint saját forrást használ fel az önkormányzat, a Szegedi ÓVI Jerney Óvodájának korszerűsítése című, TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00008 kódszámú projektben pedig 206 millió forint uniós támogatást költ az intézményre.)
A beruházás során kicserélik az összes külső nyílászárót, műanyag, illetve alumínium szerkezetű, hőszigetelt nyílászárókat építenek be. Az ablakok egy része árnyékolót kap. A homlokzatot hőszigeteléssel látják el. A lapos tető fölé alacsony hajlásszögű tető kerül, hőszigeteléssel.
Új szennyvíz- és csapadékvíz-elvezető rendszert építenek ki. Az épületen belül megújulnak a vizesblokkok: kicserélik a burkolatokat, új szanitereket, csaptelepeket szerelnek fel. A folyosók és a csoportszobák is új padlóburkolatot kapnak. A vizesblokkokban és az épületrészeket összekötő folyosókon álmennyezet készül. Kicserélik a beltéri ajtókat, kifestik a helyiségeket. Korszerű fűtési rendszert építenek ki: a hőközpontba két gázkazán kerül, a csöveket és a radiátorokat kicserélik. Korszerűsítik az elektromos hálózatot, az épületeken kívül és belül új lámpatesteket és kapcsolókat szerelnek fel. A tetőre napelemek kerülnek, így az üzemeltetéshez megújuló energiát is felhasználnak majd. Megújítják az épület villámvédelmét is.
Az akadálymentesítés részeként a főbejáratnál rámpát építenek, bent pedig akadálymentes mellékhelyiséget alakítanak ki. Az udvaron új járdaszakaszokat építenek, és egy új játszórészt (homokozót) is létrehoznak.
Az ide járó gyerekeket augusztus 17-étől a felújítás befejezéséig a Teréz utcai óvoda fogadja be. A fejlesztés a tervek szerint 2021 második negyedévében ér véget. A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes Partiskum-Bau Kft. végzi.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő utcai, a Tabán utcai, a Garam utcai, a Tünde téri, a Kemes utcai, a klebelsbergtelepi és a Cső utcai óvoda. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 2 milliárd 68 millió forintot fordított (ebből 1 milliárd 358 millió forint uniós támogatás, 710 millió forint saját forrás). Az óvodafejlesztési program a Jerney utcai intézmény után a tervek szerint a Gedói és a Tarjáni óvoda felújításával folytatódik.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
2021-06-22
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Már a nyolcadik óvodáját újította fel a szegedi önkormányzat 2017 óta. A dorozsmai Jerney utcai intézményben európai uniós és önkormányzati forrásból valósult meg a beruházás. Június 21-étől vehették újra birtokukba a kívül és belül egyaránt megújult Jerney Utcai Óvodát a gyerekek.
Az 1970-es években épült, 108 férőhelyes Jerney Utcai Óvoda panel technológiával készült, három részből álló épületegyüttese megérett a korszerűsítésre. Az intézmény a felújítással nemcsak szebb lett, de az üzemeltetésére is kevesebbet kell majd költeni. A fejlesztésre két pályázatból összesen 293 millió forintot fordított a szegedi önkormányzat. (A Jerney Utcai Óvoda energetikai korszerűsítése című, TOP-6.5.1-15-SG1-2016-00004 kódszámú projektben 135 millió forint európai uniós és 7 millió forint saját forrást használt fel az önkormányzat, a Szegedi ÓVI Jerney Óvodájának korszerűsítése című, TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00008 kódszámú projektben pedig 150 millió forint uniós támogatást és 1 millió forint saját forrást költött az intézményre.)
A beruházás során kicserélték a külső nyílászárókat, műanyag, illetve alumínium szerkezetű, hőszigetelt nyílászárókat építettek be. Az ablakok egy része árnyékolót kapott. A homlokzatot hőszigeteléssel látták el. A lapos tető fölé alacsony hajlásszögű tető került, hőszigeteléssel.
Új szennyvíz- és csapadékvíz-elvezető rendszert építettek ki. Az épületen belül megújultak a vizesblokkok: kicserélték a burkolatokat, új szanitereket, csaptelepeket szereltek fel. A folyosók és a csoportszobák is új padlóburkolatot kaptak. A vizesblokkokban és az épületrészeket összekötő folyosókon álmennyezet készült. Kicserélték a beltéri ajtókat, kifestették a helyiségeket. Korszerű fűtési rendszert építettek ki: a fűtési rendszerbe két új gázkazán került, a csöveket és a radiátorokat kicserélték. Korszerűsítették az elektromos hálózatot, az épületeken kívül és belül új lámpatesteket és kapcsolókat szereltek fel. A tetőre napelemek kerültek, így az üzemeltetéshez megújuló energiát is felhasználnak majd. Megújították az épület villámvédelmét is.
Az akadálymentesítés részeként a főbejáratnál rámpát építettek, bent pedig akadálymentes mellékhelyiséget alakítottak ki. Az udvaron új járdaszakaszokat építettek, és egy új játszórészt (homokozót) is létrehoztak, illetve térvilágítás készült.
A családbarát támogatás terhére kerültek beszerzésre az óvodai ellátás színvonalát emelő új csoportszobai és egyéb bútorok, valamint szükséges konyhatechnológiai és egyéb gépek, berendezések.
A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes Partiskum-Bau Kft. végezte el.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő utcai, a Tabán utcai, a Garam utcai, a Tünde téri, a Kemes utcai, a Klebelsberg-telepi és a Cső utcai óvoda. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 2 milliárd 76 millió forintot fordított (ebből 1 milliárd 500 millió forint uniós támogatás, 576 millió forint saját forrás). Az óvodafejlesztési program a Jerney utcai intézmény után a tervek szerint a Gyertyámos utcai, a Makkosházi és a Tarjáni óvoda felújításával folytatódik majd.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal, Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098,
E: szabo.szilard@szeged.eu;
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."