Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
A Garam Utcai Óvoda 1985-ben épült lakótelepi környezetben, az Új-Rókusi városrészben. Parkosított nagy udvarral rendelkezik. Jelenleg 6 óvodai csoporttal működik. Átfogó korszerűsítésre, felújításra azonban építése óta nem került sor. Az Óvoda jelenleg korszerűtlen épületben működik, üzemeltetési költségei magasak, cél a hatékony, energia gazdaságos felújítás és energetikai rendszerének kiépítése. A kivitelezés, felújítás során megvalósításra kerül az előírt projektarányos akadálymentesítés (pl.: akadálymentesített bejárat, akadálymentes mosdó) valamennyi fogyatékossági csoportra kiterjedően.
Az óvoda felújítása során az alábbi műszaki,infrastrukturális fejlesztést kívánjuk a felhívás keretén belül megvalósítani:
– homlokzati nyílászárók cseréje
– a csoportszobáknál árnyékolás kialakítása, ahol szükséges, ott szúnyogháló alkalmazása
– az épület homlokzatának hőszigetelése
– lapos tető felújítása
– tetőfödém hő- és vízszigetelése
– nyaktagok teljes elbontása, olyan új határoló szerkezetek építése, amelyekben megfelelő a hő- és vízszigetelés
– új bejárati előtetők és akadálymentes rámpa építése
– a létesítmény vizesblokkjai teljes felújításra kerülnek, új szaniterek, csaptelepek kerülnek elhelyezésre
– az óvoda természetes szellőztetését a szükséges helyeken gépi szellőztetéssel kell kiegészíteni – új akadálymentes szülői, dolgozói illemhely, valamint egy csoportszobához tartozó akadálymentes vizesblokk létesítése
– az épület belső burkolatcseréje
– az épület belső felújító festése
– az udvari járdaburkolatok megújítása, új térburkolat az akadálymentesítés biztosítása és balesetveszély csökkentése érdekében
– a távfűtéses épületegyüttesben az elavult hőközpont felújítása
– az óvodaépület belső elektromos hálózatának szükséges mértékű rekonstrukciója.
2018-12-17
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programnak köszönhetően számos óvoda, bölcsőde és orvosi rendelő megújult az elmúlt időszakban Szegeden. A mai nappal megtörtént a Garam utcai óvoda átadása is, befejeződött az intézmény felújítása. A fejlesztéshez TOP-6.2.1-15 kódszámú projekt keretében az önkormányzat 193,594 millió forintot nyert.
A fejlesztéshez az önkormányzat önrésszel is hozzájárult; a beruházás értéke így bruttó 336 millió forint. A beruházás kivitelezője a HPQ PLUS Kft. volt. A felújítási munkálatok idejére a 162 Garam utcai ovist ideiglenesen a Teréz utcai óvodában helyezték el. A kivitelezési munkák 4 hónapot vettek igénybe. A Garam utcai óvoda 1985-ben épült, és átfogó korszerűsítésére azóta nem került sor, így az épület már nem felelt meg a mai követelményeknek. A modernizálás célja a hatékony, energiagazdaságos megoldások kialakítása és energetikai rendszerek kiépítése volt.
Az épület tartószerkezetei épek és állapotuk megfelelő volt, de az óvodát energetikailag korszerűsíteni kellett. Az épület kiegészítő homlokzati hőszigetelést kapott, a lapostető hő- és vízszigetelést biztosító rétegei megújultak. Cserélték a homlokzati nyílászárókat, felújították a vizesblokkokat, korszerűsítették a fűtésrendszert, a szükséges talajszigetelés miatt cserélték a burkolatokat és az udvart is rendezték. Új, korszerű hőszigetelő bukó-nyíló ablakokat és ajtókat építettek be, a külső ablakpárkányok alumínium fedést kaptak, a csoportszobáknál árnyékolókat raktak fel, valamint a szükséges helyeken szúnyoghálókat is felszereltek. A belső terek kapcsolatai részben megváltoztak, felújították az öltözőket, újrafestették a falakat, egyes helyiségekben az elektromos és gépészeti vezetékek eltakarására álmennyezetet építettek ki. Az elavult hőközpontot és a teljes fűtési rendszert modernizálták, és a belső elektromos hálózatot is rekonstruálták. A felújítás során az előírt projektarányos akadálymentesítés is megvalósult, akadálymentesített bejáratot, mosdót, vakok és gyengénlátók számára kitapintható padlóburkolatot, Braille betűs feliratokat, valamint hallássérültek számára indukciós rendszert építettek ki.
A Garam utcai óvoda felújításával párhuzamosan a Tünde téri óvoda korszerűsítése is elkezdődött. A 148 férőhelyes Tünde téri óvoda felújítására az önkormányzat szintén a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében nyert 224,232 millió forintot. A beruházás értéke itt is meghaladja a bruttó 331 millió forintot. A fejlesztés várhatóan 2019 januárjában készül el. Az óvodafejlesztési program első ütemében eddig elkészült a Tabán utcai és az Építő utcai óvoda felújítása. Következik a Kemes utcai és a Klebelsbergtelepi intézmény fejlesztése.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."