Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
A Nemzetiségek Háza épülete az 1940-es évek elején épült a kor építészeti és technológiai színvonalának megfelelően. Az épület egész évben magas kihasználtsággal üzemelő, kulturális, művelődési célú intézmény, így funkciója a vonatkozó pályázati felhívás alapján támogatott. Az intézmény üzemeltetője jelenleg a Szegedi Nemzetiségi Önkormányzatok Társulása. A fejlesztéshez az Európai Unió 37.620.000 forintos vissza nem térítendő támogatást nyújt, melyhez Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata további, 31.908.810, forintos saját forrást biztosít.
Az intézmény épületének összes nettó alapterülete 275,12 m2. Az intézmény épületében az utóbbi 10 évben történtek ugyan kisebb fejlesztések, megújítások (pl. vizesblokk fejlesztése), azonban ezek döntően nem energetikai jellegűek voltak, és amelyek mégis, azok ma már nem felelnek meg a kor mai követelményeknek, a vonatkozó rendeletek előírásainak. Általánosan elmondható, hogy a szerkezetek állapota jó, az alapinfrastruktúra megfelelően kiépített, azonban energetikailag az épület elavult állapotban van, fejlesztésre szorul. A fejlesztéssel érintett épületet érintően az építést követően lényegében nem történt érdemi energetikai korszerűsítés, így energetikai jellemzői elavultak. Jelenlegi besorolása GG (Átlagos megközelítő), amely állapotnak a javítása szükséges egységes és korszerű nyílászárócsere, homlokzati hőszigetelés, födémszigetelés, fűtési rendszer megújítás, világítás korszerűsítés elvégzésével és megújuló energiák hasznosításával.
A homlokzati nyílászárók többsége fa szerkezetű. Az épület homlokzati falain semmiféle hőszigetelés nem található, a padlásfödém és a lapostetők hőszigetelése nem megfelelő, nem megoldott. Összességében kijelenthető, hogy az épületszerkezetek energetikai szempontból messze az érvényben lévő előírások alatti értékeket képviselnek. Az épület energetikai korszerűsítése szükségszerű, mert energetikai állapota jelentősen javítható, és mivel az intézmény nagy alapterületű, így a fejlesztés hatása jelentős tehercsökkenést eredményezhet.
Az épület állapotát, valamint a pályázati forrásokat figyelembe véve a tervezett energetikai korszerűsítés prioritási sorrendben az alábbi beruházási elemeket tartalmazza:
1. Projektarányos akadálymentesítés
2. Homlokzati nyílászárók cseréje
3. Homlokzati falak külső hőszigetelése
4. Tető és padlásfödém hőszigetelése
5. Fűtési és HMV rendszerek korszerűsítése
6. Világítás korszerűsítése
7. Megújuló energiák bevonása, hasznosítása
A fejlesztés eredményeként az elvégzett tevékenységekkel egy energetikailag megújult épület jön létre jelentős primer energia megtakarításokat és csökkentett ÜHG kibocsátást eredményezve.
2018-10-31
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a TOP-6.5.1-16-SG1-2018-00001 azonosító számú projekt keretében megvalósította a Nemzetiségek Háza épületének energetikai korszerűsítését. A fejlesztéshez az Európai Unió 37.620.000 Forint vissza nem térítendő támogatással járult hozzá, melyhez az Önkormányzat további 31.908.810 Forint saját forrást biztosított.
A Nemzetiségek Háza több, mint húsz éve nyitotta meg kapuit, mely kettős célt szolgál: egyfelől hét nemzetiségi szervezet székhelyeként (bolgár, lengyel, görög, német, örmény, szlovák, ukrán) biztosítja a nemzetiségi önkormányzati működés feltételeit, másfelől, mint közösségi ház teret ad a nemzetiségi közösségek oktatási és kulturális kezdeményezéseinek. Továbbá egyéb civil kezdeményezéseket is támogat, helyet biztosít helyi festők kiállításainak, író-olvasó találkozóknak, klubfoglalkozásoknak, nemzetiségi táncházaknak és más kulturális rendezvényeknek.
Az épületegyüttes energetikai korszerűsítését az Önkormányzat kezdeményezte, a felújításhoz szükséges építészterveket pedig a Tér-Modul Kft készítette el. Közbeszerzést követően a kivitelezést a Miksi Bau Kft nyerte el bruttó 63.901.460 forintos ajánlatával. A munkálatok 2018. június 28-án kezdődhettek el. A kivitelező a rendelkezésére álló 90 nap alatt elvégezte az épület külső homlokzati hőszigetelését, kicserélte a homlokzati nyílászárókat, alászigetelte az épület külső falait, továbbá leszigetelte a lapostetőt és a padlásteret is.
A belső terekben kialakítottak egy akadálymentesített mosdót, valamint a teljes vizesblokk is átépítésre került. Elkészült az új központi fűtés, lecserélték a belső világítótesteket és a nagy előadóban kiépítették a légtechnikát, illetve felszerelték a belső elektromos hálózattal összekötött napelemes rendszert. Mindemellett az épület projektarányos akadálymentesítését is elvégezték, továbbá az összes belső helyiség tisztasági festést kapott.
A projekt során megvalósított fejlesztések eredményeként egy komfortos, korszerű, energetikailag megújult épületet adhattak át. A felújítás következtében a jövőben csökken az üvegházhatású gázkibocsátás és jelentős energiamegtakarítás érhető el.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."