FELHÍVÁS – Kölcsey-érem 2019.

FELHÍVÁS

Minden évben január 22-én, azon a napon, amelyen 1823-ban Kölcsey Ferenc megírta nemzeti himnuszunkká lett versét, ünnepeljük a Magyar Kultúra Napját. E nap egyszersmind a Szegedi Kultúra Napja is. Hagyományosan ezen a napon adja át Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a “Szeged Kultúrájáért” díjat a közgyűlés által arra érdemesnek tartott három személynek.

A Magyar Kultúra Napján alkalmat kívánunk találni arra is, hogy a szegedi kultúrát éltető alkotóknak, előadóknak, kultúraközvetítőknek, szervezőknek, mecénásoknak és mind-azoknak, akik munkájukkal fenntartják, művelhetővé, fogyaszthatóvá és gyarapíthatóvá teszik városunk kultúráját, köszönetet mondjunk. Egy ünnepség keretében természetesen nincs mód arra, hogy mindazokat kitüntessük, akik arra érdemesek. Ezért a legjellemzőbb kulturális vagy művészeti ágak egy-egy képviselőjének személyén keresztül kívánunk köszönetet mondani az egész, kulturális munkát végző szegedi társadalomnak. Ezeket a személyeket a szakma javaslata alapján kívánjuk kiválasztani és köszönteni egy Kölcsey-érem átadásával.

Kérjük, hogy a szakmájukba tartozók közül egy személyre tegyenek javaslatot legkésőbb 2019. december 15-éig.

A javaslat mellé egy rövid, de a méltatottat kellően bemutató indoklást, ismertetőt, laudációt stb. kérünk a következő e-mail címre: roboz@szeged.eu

Csak indoklással beküldött javaslatot áll módunkban figyelembe venni.

2019. november 25.

Dr. Botka László

polgármester

“Szeged Kultúrájáért díj” díjazottjai

2001-ben:

Simai Mihály József Attila-díjas költő

Papp György grafikus- és tűzzománcművész

Gyüdi Sándor igazgató-karnagy

2002-ben:

Király Levente Kossuth-díjas színművész

Meszlényi László zenetörténész

Orbán Hédi, a Százszorszép Gyermekház igazgatónője

2003-ban:

Dr. Simoncsics János, a Bartók Béla Művelődési Központ igazgatója

Dr. Gősi Gábor, a Vadaspark igazgatója

Dr. Berekné Dr. Petri Ildikó, a Kulturális Bizottság volt elnöke

2004-ben:

Váradi F. Péter mecénás

Szecsődi Ferenc hegedűművész

Dobos Kati színművésznő

2005-ben:

Erdős János karnagy

Nagyné Török Gizella népi iparművész, gyékényszobrász

Petróczi Sándor a Szegedi Mozgókép Kht. igazgatója

2006-ban:

Kiss Ernő, a Bálint Sándor Művelődési Ház igazgatója

Lipták Mária, a Móra Ferenc Múzeum munkatársa

Tajti Gabriella, a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Irodájának a vezetője

2007-ben:

Maczelka Noémi, zongoraművész, tanszékvezető főiskolai docens

Kerek Attila, az önkormányzat rendezvényreferense

Pataki András, a Szegedi Kortárs Balett igazgatója

2008-ban:

Vajda Júlia operaénekes

Juronics Tamás balettművész, koreográfus

Tandi Lajos újságíró, művészeti író

2009-ben:

Csőke József filmrendező

Kerek Ferenc zongoraművész, dékán

Pál Tamás karmester

2010-ben:

Darvasi László író

Fekete Gizi színművész

Kosztándi István hegedűművész

2011-ben:

Fábri-Ivánovics Tünde népdalénekes

Nikolényi István újságíró, színházigazgató

Szöllősy József hegedűművész

2012-ben:

Dr. Hencz Péter orvos

Dr. Majzik István ügyvezető

Zombori László festőművész

2013-ban:

Lapis András szobrászművész

Szonda Éva operaénekes

Tóbiás Klára szobrász, tűzzománcművész

2014-ben:

Beliczai Mária szobrászművész

Nagy Imre Erik zeneszerző

Balog József újságíró, színházi szakember

2015-ben:

Bodóné Péni Erika kulturális szakember

Dr. Dombiné Dr. Kemény Erzsébet főiskolai tanár, zongoraművész

Dr. Gyémánt Ivánné főiskolai docens, színháztörténész

2016-ban:

Kerek Attiláné művészeti vezető, koreográfus

Szabó Tamás restaurátorművész

Szurdi Zsolt tanár, zenész

2017-ben:

Szűcsné Kolonics Erika közművelődési szakember

Ábrahám Vera könyvtáros

Nagy Károly festőművész

2018-ban:

Natalia Gorbunova hárfaművész

Rácz Tibor színművész

Szvobodáné Piacsek Ilona néptáncos

2019-ben:

Dr. Maderspach Katalin biológus

Jarabekné Treplán Mariann közművelődési szakember

Koczka Ferenc karmester

2020-ban:

Jakab Tamás színművész

Klebniczki György zongoraművész

Patyi zoltán néptáncos, népzenész, néptáncpedagógus

Kölcsey-plakettet kaptak az előző év kulturális munkájának elismerésért

l. Képzőművészet 2003. Sejben Lajos festőművész, grafikus

2004. Aranyi Sándor festőművész

2005. Szuromi Pál művészeti író

2006. Pataki Ferenc festőművész

2007. Fritz Mihály szobrászművész

2008. Dr. Tóth Attila művészeti író

2009. Bakacsi Lajos grafikus, festőművész

2010. Nagy Károly grafikus-festőművész

2011. Novák András festőművész

2012. Szekeres Ferenc grafikusművész

2013. Popovics Lőrinc szobrászművész

2014. Rácz Mária művészeti vezető

2015. Somoskövi Sándor építész grafikus

2016. Sinkó János festőművész

2017. Darázs József festőművész

2018. Papp Janó jelmeztervező

2019. Pappné Zánthó Rita nyugalmazott köztisztviselő

2. Zene 2003. Szöllősy József koncertmester

2004. Bárdi Sándor művészeti vezető

2005. Delley József zongoraművész

2006. Kosztándi István hegedűművész

2007. Erdősné Fagler Erika karnagy

2008. Dohány Gabriella karnagy

2009. Bárkányi Pál ütőhangszeres művész

2010. Vizsolyi Lívia fagottművész

2011. Delleyné Halama Piroska karnagy, zenepedagógus

2012. Lajosné Somogyvári Alíz zongoraművész, tanár

2013. Szelezsán István harsonaművész

2014. Molnár Gyula klarinétművész

2015. Fool Moon Vokálegyüttes

2016. Szegedi Egyetemi Énekkar

Finta János zenei szervező

2017. Török János klarinétművész

……..Dr. Varga Laura fuvolaművész

2018. Kőrösi Györgyi gordonkaművész

2019. Dr. Kecskés György kürtművész

3. Irodalom 2003. Polner Zoltán költő, folklorista

helytörténet 2004. Árpás Károly író

2005. Veszelka Attila költő

2006. Katona Judit költő

2007. Dr. Lengyel András irodalomtörténész

2008. Molnár János író

2009. Podmaniczky Szilárd író

2010. Dr. Szilasy László irodalomtörténész

2011. Dr. Apró Ferenc helytörténész

2012. Hollósi Zsolt író, újságíró

2013. Hász Róbert író, főszerkesztő

2014. Bene Zoltán író

2015. Fári Irén történész, muzeológus

2016. Bátyi Zoltán író, újságíró

2017. Annus Gábor szerkesztő

2018. Dr. Bogoly József Ágoston irodalomtörténész

2019. Tóth György szerkesztő

4. Színházművészet 2003. Király Levente színművész

2004. Vajda Júlia operaénekes

2005. Balog József színház-szervező

2006. Kancsár József színművész, igazgató

2007. Markovits Bori színművész

2008. Balasi Jolán bábművész

2009. Borovics Tamás színművész

2010. Nikodémusz Hajnalka színművész

2011. Toronykőy Attila rendező

2012. Kancsár Orsolya színművész

2013. Némethné Bátyai Edina színházszervező

2014. Pataki Ferenc színművész

2015. Bodnár György fodrászmester

2016. Szabó Gabi színművész

2017. Barnák László színművész, rendező

2018. Szilágyi Annamária színművész

2019. Gömöri Kisztián színművész

5. Táncművészet 2003. Patyi Zoltán néptáncos

2004. Kalmár Attila balett-táncos

2005. Sárközi Attila balett táncos

2006. Zsilák Zsuzsanna standard táncos

2007. Markovics Ágnes táncművész

2008. Lázár György együttesvezető

2009. Czár Gergely balettművész

2011. Nóvé Zsuzsanna táncpedagógus

2013. Zsadon Flóra balett-táncos

2014. Szabóné Dancsik Tünde moderntánc pedagógus

Kerek Attiláné művészeti vezető

2015. Kárpáti Bernadett táncpedagógus

2016. Hajszán Kitti táncművész

2017. Szabó Anita standard táncos

Balogh Csongor standard táncos

2018. Vesmás Andrea táncpedagógus

2019. Tamás Ildikó néptáncpedagógus

6. Közművelődés 2003. Kiss Ernő igazgató

2004. Rostás Mónika igazgató

2005. Tandi Lajos főszerkesztő

2006. Vörösné Séllei Emma mozivezető

2007. Rózsa Gáborné népművelő

2008. Csicsai Antal népművelő

2009. Makó Mária közművelődési szakember

2010. Hajdú Géza közművelődési szakember

2011. Boros Gyula közművelődési szakember

2012. Máté-Tóth Andrásné közművelődési szakember

2013. Szabó Éva Andrea mozivezető

2014. Csigér Mariann színházszervező

2015. Ibos Éva művészettörténész, kritikus

2016. Egyed Erika kulturális szakember

2017. T. Molnár Gizella főiskolai tanár

2018. Takács Éva közművelődési szakember

2019. Móczárné Gila Gabriella közművelődési szakember

7. Közgyűjtemény 2003. Andóczi Balogh Éva könyvtáros

2004. Agárdi Lászlóné Széll Irén könyvtáros

2005. Rátkai Erzsébet könyvtáros

2005. Pocsai Brigitta könyvtáros

2007. Sósné Karácsonyi Mária könyvtáros

2008. Pap Andrásné könyvtáros

2009. Fejérné Pintér Veronika könyvtáros

2010. Molnár Mária könyvtáros

2011. Sikaláné Sánta Ildikó könyvtáros

2012. Vóna Györgyné könyvrestaurátor

2013. Takó Edit könyvtáros

2014. –

2015. Mihalecz Györgyi könyvtáros

2016. Bajusz Jánosné könyvtáros

2017. Farkas Lászlóné könyvtáros

2018. Kórász Mária könyvtáros

2019. Németh Anikó, az SZTE Füvészkert igazgatója

8. Folklór 2004. Kiss Lászlóné Terhes Mária népi iparművész

2005. Nagy Albert – a Szeged Táncegyüttes vezetője

2006. Ivánovics Tünde népdalénekes

2007. Gombos András néptáncpedagógus

2008. Halmi Zoltán néptáncpedagógus

2009. Szűcsné Kolonics Erika néptáncpedagógus

2010. Szurdi Zsolt népzenész

2011. Zsoldos Ildikó néptáncpedagógus

2012. Bozsó Antal népzenész

2013. Török József Hagyományőrző Együttes

2014. –

2015. Tóth Gábor néptáncos, néptáncoktató

2016. Simoncsics Pál néptáncos, koreográfus

2017. Délikert Napsugár Táncegyüttes

2018. Varga Kornél zenész

2019. Gyékényből Szőtt Egyesület

9. Civil szféra 2003. Dr. Kanyó Zoltánné, a TIT elnöke

2004. Dr. Majzik István, könyvkiadó

2005. Dr. Mező Tamásné, népi iparművész

2006. Bogdán Lajos népművelő

2007. Dr. Venetianer Anikó

2008. Dr. Vass László hagyományőrző

2009. Kovácsné Nagymihály Ágnes dramaturg

2010. Elekes Zoltán ügyvezető igazgató

2011. Dr. Bódi György, a Szegedért Alapítvány titkára

2012. Szécsi Imre programszervező

2013. Plavecz Ildikó galériavezető

2014. Beslin Anita szerkesztő

2015. Juhász J. Pál közművelődési szakember

2016. Lednitzky András, a Szegedi Zsidó Hitközség elnöke

2017. Antal Éva szabadúszó újságíró

2018. Gellérfy László újságíró

2019. Dr. Kosztolányi József tanár

10. Menedzser-mecénás 2004. Dr. Szeri István

2005. Lombard Pénzügyi Rt.

2006. Dél-magyarországi MÉH Rt.

2007. Szegvári Tamás igazgató

2008. KÉSZ Kft.

2009. Dél-magyarországi Áramszolgáltató Zrt.

2010. Volksbank Zrt.

2011. Szilánk Glass Company

2012. Délmagyarország Szerkesztősége

2013. Factory Creative Studio Kft.

2014. –

2015. Bánki Veronika tanár, galériatámogató

2016. –

2017. ContiTech Rubber Industrial Kft.

2018. –

2019. Elisabeth Heumann vállalkozó

11. Életművéért 2003. Kikli Tivadar író

2004. Tóth Béla író, nyugalmazott könyvtárigazgató

2005. Dr. Ilia Mihály egyetemi tanár

2006. Rácz Tibor színművész

2007. Rozgonyi Éva karnagy

2008. Dr. Mihálka György karnagy

2009. Bárdi Sándor operaénekes, művésztanár

2010. Szabó Géza ötvösmester

2011. Dr. Mader Béla főigazgató

2012. Horváth Dezső író, újságíró

2013. Pál Tamás karmester

2014. Erdősné Fagler Erika karnagy és

Radnóti Tamás közművelődési szakember

2015. Monoki Lajos zenepedagógus, előadóművész

2016. Sin Katalin gordonkaművész, zenepedagógus

2017. Csúry László órásmester

2018. Dr. Horváth Ferenc régész, muzeológus

2019. –