Cím:
6723 Szeged, Lomnici utca 3.
Email:
cuhare@vipmail.hu
Telefon:
+36-30-586-8180
Ki(k) a szervezet célcsoportja(i)?
A célcsoportunk 0-99 éves korosztály.
Mi a szervezetük fő tevékenysége? Mit biztosít a szegedieknek?
A szegedi Cuháré Táncműhely azok közé az amatőr néptáncegyüttesek közé tartozik, melyeknek tagjai hiszik, hisszük, hogy a Kárpát-medence népi kultúrája nem csupán múzeumba való elavult, használhatatlan régi holmi, mit nosztalgiából vagy babonából nem dobunk ki, hanem egy igenis élő, erős és rendkívül értékes örökség, mely alkalmas – úgymint az elmúlt pár ezer évben, ma is – igazi, emberi közösségeket formálni, s azokat megtartani.
Célunk a Kárpát-medence néphagyományainak minél alaposabb megismerése és annak másokkal való megismertetése, megszerettetése műsoraink, táncházaink, egyéb programjaink által.
A rövid, egy-egy néprajzi tájegység vagy falu táncát, vagy annak egy részét bemutató műsorszámok mellett nagyobb léptékű műsorokat is készítünk, és azokat igyekszünk olyan közönséghez is elvinni, mely egyébként nem ismerője a néptáncoknak. Ilyenformán, többször felléptünk már nem kimondottan néptáncos jellegű rendezvényeken is. De rendszeresen fellépünk Szeged város rendezvényein (pl. Szabadtéri Játékok, Karácsonyi vásár, Borfesztivál). Szívesen járunk a Szeged környéki városokba, falvakba is. Több alkalommal szerepeltünk az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark programjain, de számos külföldi utunk is volt már (pl. Łódz – Lengyelország; Temesvár, Szamosújvár, Kolozsvár – Erdély; Beregszász, Munkács - Kárpátalja).
Szervezetünk 2020 óta a Hagyományok Háza Hálózat Csongrád-Csanád megyei partnere. A Hagyományok Háza Hálózathoz 2019-ben csatlakoztunk és segítségük révén 2020-ban és 2021-ben több programot is megvalósíthattunk. Hangszerbemutatóval egybekötött rendhagyó énekórákat és táncházakat tartottunk általános iskolásoknak több helyen is Csongrád-Csanád megyében, s látszott, hogy a gyerekeknek tetszik ez az újfajta megközelítés.
Érdekesség a szervezet történetéből, vagy mások mondták Róluk.
A 2007-ben a fiatalon elhunyt Kovács Zoltán néptáncos, népzenész, a Cuháré Táncműhely alapítója, a Korinda Zenekar oktatója emlékére 2007. óta megrendezzük a „...mutassatok utat...” című emlékestet, fölpezsdítve Szeged népzenei és néptáncos életét. Ezen alkalmakkor egy színpadon láthatók Szeged és Csongrád megye nívós néptáncegyüttesei, népzenészei. Az Emlékest mára a város és vonzáskörzete népzenei, néptáncos életének egyik meghatározó eseményévé vált. Ezt példázza a résztvevő zenekarok és néptáncegyüttesek magas színvonalú produkciója is.
Kezdettől fogva segítettük, támogattuk a Korinda Zenekar működését, majd miután ők önállóan működnek, 2011-től, évente pályázatot írunk ki, melynek célja a magyar néptánccal, népi énekléssel, hangszeres magyar népzenével foglalkozó, Szegeden tanuló fiatalok tevékenységét segítő anyagi támogatás. A pályázat díjazottjai a minden év áprilisában megrendezésre kerülő Kovács Zoltán Emlékesten mutathatják be az addig tanultakat.
2018-ban rendeztük meg első alkalommal, hagyományteremtő céllal a „Farsangi Cuháré” elnevezésű Népviseletes Bált Szegeden. Egy nagy sikerű igazi „békebeli” farsangi bált valósítottunk meg, mulatsággal, tánccal, zenével, vacsorával, tombolával. A talpalávalót a Juhász Zenekar szolgáltatta, akik nem csak népzenét, de báli muzsikát is játszottak. A bál fővédnöke Kelemen László a Hagyományok Háza főigazgatója volt. A Népviseletes Bált azóta minden évben megrendezzük.
Nagyon fontosnak tartjuk a hozzánk hasonló módon gondolkodó alkotó műhelyekkel való kapcsolattartást, s örömmel tapasztaljuk, hogy a kinyújtott kéz varázslata működik, baráti körünk folyamatosan bővül, terveinknek még a határok sem szabhatnak határt. Évtizedes baráti kapcsolatunk van a kolozsvári Ördögtérgye Néptáncegyüttessel.
Adószám: 18477168-1-06
Facebook: https://www.facebook.com/cuhare.szeged/