Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata költségvetésében jelentős tétel a közintézmények működtetésére fordított dologi költség, ezen belül pedig jelentős részt képviselnek az energiaköltségek. Ennél fogva fontos érdek a középületek energiafelhasználási hatékonyságának javítása, a költségek csökkentése és a takarékosság.
Az előzetes energetikai felülvizsgálat eredményei azt mutatják, hogy az épületek energiafogyasztása az elvárthoz képest magas, amely a fenntartók számára jelentős üzemeltetési költséget eredményez. Az energiaigény megengedettnél jóval nagyobb értéke elsősorban az alábbi okokra vezethető vissza:
• Az épületek valamennyi épülethatároló és lehűlő szerkezetének hőátbocsátási értéke magas, a jelenlegi előírásoknak nem felelnek meg.
• A külső nyílászárók jelentős része elavult, hőátbocsátási értékeik magasak és légzáró képességük rossz.
A jelenleg üzemelő gépészeti rendszerek hatásfoka rossz, aránytalanul nagy veszteségekkel üzemelnek. Emellett a beépített rendszerek elhasználódtak, gyakoriak a meghibásodások és ezért állandó javításokra szorulnak. A leírtak alapján a tervezett energetikai korszerűsítés az alábbi beruházási elemeket tartalmazza.1. Külső határoló szerkezetek korszerűsítése
– Megvalósul az épületek homlokzati nyílászáróinak cseréje.
– Elkészül az épületek teljes homlokzati hőszigetelése.
– Megvalósul a tetőfödém hő- és vízszigetelése.2. Fosszilis energiahordozó alapú hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje és/vagy HMV rendszerek korszerűsítése
– A hagyományos Idősek Otthona épülete és az Emeltszintű ellátást biztosító Idősek Otthona épület is a központi kazánházról ellátott. A hőforrás a telek udvarára telepített kazántelep, mely FÉG-VESTALE modul kazánokkal biztosítja az épületek részére szükséges energiát.
A Kazánház/hőközpont hőtermelő rendszerének korszerűsítése.
Helyiségenként hőmérséklet szabályozás lehetővé tétele termostatikus fejes radiátorszelepek beépítése által.
Mikroprocesszoros fűtésvezérlés /külső-belső hőmérséklet alapján, internet alapú kommunikációval és távfelügyeleti rendszerrel/ a motoros szerelvények működtetéséhez szükséges elektromos betáp vezeték kiépítésével, melegvíztároló tartályok és fűtésvezérlés beépítése, összekötése, gyengeáramú bekábelezése. Égéstermék elvezető rendszer kiépítése.
3. Fotovoltaikus rendszer kialakítása (HMKE)
– Háztartási méretű fotovoltaikus energiahasznosító rendszer kerül kiépítésre tetőn elhelyezett napelemekkel. Ehhez kapcsolódóan elkészülnek a szükséges tartószerkezetek, elektromos vezetékek és berendezések, ad-vesz mérőhely.
4. Meglévő kül- és beltéri elektromos és világítási rendszerek korszerűsítése
– Megvalósul az épületek belső elektromos hálózatának részleges felújítása a szükséges vezetékekkel, szerelvényekkel és alacsony energiafogyasztású, megfelelő fényerősséget biztosító világítótestekkel.
5. Megvalósul a projektarányos akadálymentesítés
– A kivitelezés, felújítás során megvalósításra kerül az előírt projektarányos, akadálymentesítés valamennyi fogyatékossági csoportra kiterjedően. Mindez a projektelőkészítés (tervezés) és a kivitelezés idejére is biztosított rehabilitációs szakértő közreműködésével kerül biztosításra.
A beruházás eredményeképpen:
– csökken az éves primerenergia igény (PJ/év, kWh/év)
– megújuló energiaforrásból energia kerül előállításra
– csökken az ÜHG kibocsátás
– települési szinten tisztább és egészségesebbé válik a környezet
– komfortosabbá válik az épület.
A megvalósuló tevékenységek célja, hogy az esélyegyenlőség elvét szem előtt tartva csökkentse a hozzáférhetőség területi különbségeit, megteremtse az egészséges környezet és a hatékony ellátás infrastrukturális feltételeit, és ezzel biztosítsa a minőségi szolgáltatásokhoz való – kirekesztés nélküli – hozzáférést.
A megvalósult fejlesztések eredményeinek következtében az épületek üzemeltetése gazdaságosabban megvalósítható, ezáltal a kiadási oldalon, az üzemeltetési költségek csökkenése prognosztizálható. A csökkenés eredményeként az önkormányzatnak kisebb mértékű éves működési támogatást kell biztosítania, így ugyanakkora pénzügyi lehetőségek mellett több forrást tud biztosítani a többi, fejlesztéssel nem érintett karbantartási, fejlesztési feladatra.
2022-06-01
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Szeged lakossága számára kulcsfontosságú a szociális alapszolgáltatási intézmények minőségi feltételeinek javítása. Szeged város önkormányzata 1 milliárd 131 millió forint európai uniós támogatást kapott a Kálvária sugárúti Emeltszintű és Hagyományos Elhelyezést Biztosító Idősek Otthona energetikai korszerűsítésére, amelyhez az önkormányzat további 527 millió forintot biztosít.
A korszerűsítés elsősorban az épületek energiafelhasználási hatékonyságának javítását szolgálja, az üzemeltetési költségek csökkentése, a takarékosság növelése érdekében. A fejlesztéseknek köszönhetően a két épület energiaköltsége közel tizedére csökkenhet. Az energetikai korszerűsítés során elsősorban homlokzati hőszigetelésre, homlokzati nyílászáró cserére, a tetőfödém hő- és vízszigetelésre kerül sor, megújul a fűtési rendszer: az udvaron található, eddig két épületet ellátó központi kazánház a jövőben raktárként funkcionál majd, az épületek fűtési rendszere a jövőben elkülönül, napelemeket telepítenek a tetőkre, a kül- és beltéri elektromos és világítási rendszert korszerűsítik és projektarányos akadálymentesítés történik.
Az Emeltszintű és Hagyományos Elhelyezést Biztosító Idősek Otthona energetikai korszerűsítése című, TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00007 számú projektben a Kálvária sugárút 45. és 47. szám alatti épületek felújítása két szakaszban valósul meg.
Most a Kálvária sugárút 45. szám alatti, II. világháború előtt épült kereszthajós szerkezetű intézményben indult el a kivitelezés. A négyszintes épület tégla falazatú, cseréptetős, 150 férőhelyes, fűtött alapterülete 3259 m2. A tetőszerkezeti elemeket helyenként megerősítik, valamint gomba- és lángmentesítését végeznek 1745 m2-en. A tető déli és keleti felületein napelemes rendszert helyeznek el. Az épületre új cserépfedés készül 1330 m2-en és lemezfedés kerül 260 m2-en, továbbá elkészül az ereszdeszkázás és a hozzá tartozó tetőlécezés is. A magastető hő- és hangszigetelést kap, az új fűtési rendszer felkerül a padlástérbe. 224 darab új, homlokzati és beltéri műanyag nyílászárót építenek be, szobánként egy szúnyoghálót felszerelnek, továbbá 9599 m2-en lefestik a belső falakat. Az utcai homlokzat földhivatalhoz tartozó részei nem kerülnek felújításra. Az épületszárny udvari homlokzatát hőszigetelik 2122 m2-en, továbbá hő- és vízszigetelést kap a második emeleti teraszrész. A teraszon, a bejárati folyosón és az akadálymentes fürdőszobákban burkolatcserére kerül sor közel 300 m2-en, illetve a felújítás alkalmával projektarányosan további vizuális és infokommunikációs akadálymentesítésre is sor kerül. Utólagos talajvíz elleni falszigetelés is megvalósul a földszinten injektált vízszigeteléssel. Az erősáramú hálózatot korszerűsítik, 954 darab új lámpatestet építenek be. A füstelvezető és tűzjelző rendszer kiépítése mellett nővérhívó rendszer létesül. Új informatikai hálózatot, és behatolásjelző-rendszert építenek ki, illetve megújul a gépészeti hálózat, a vízvezeték- és a fűtési rendszer (kondenzációs gázkazán és hőszivattyú beépítésével) és felkerül a padlástérbe. Lecserélik a meglévő szanitereket (kézmosót, illemhelyet, tustálcát) és a hozzájuk tartozó szerelvényeket is az akadálymentesített helyiségekben.
Mindkét épülethez tartozó közös udvari ivóvíz- és szennyvízhálózat cseréje is megvalósul, illetve a meglévő gázbekötést is átalakítják az új kazánoknak megfelelően.
Tervezetten egy hónapon belül megkezdődnek a munkálatok a Kálvária sugárút 47. szám alatti épületben is. A 100 férőhelyes, ötszintes, emeltszintű ellátást nyújtó intézmény 1981-ben épült, előregyártott vasbeton paneles, fűtött alapterülete 2918 m2. A lapostető 591 m2-en vízszigetelést, hő- és hangszigetelést kap és napelemes rendszert telepítenek. A vasbeton szerkezetű épület térhatároló falai hőszigetelést kapnak, a loggiákat is szigetelik összesen 2228 m2-en. A lábazat is hőszigetelést kap a járda szintjétől indítva. Több mint 10 ezer m2-en lefestik a belső falakat. 129 darab homlokzati nyílászárót felújítanak, a loggiák, a fürdőszobák és a földszinti bejárati folyosó új burkolatot kap. A fürdőszobákban a kádakat zuhanytálcákra cserélik. A bejáratok feletti előtetőket elbontják, helyettük újak készülnek. Az új hőtermelő kazánok és hőszivattyú a tetőn kapnak helyet a liftgépház és a lépcsőház közötti helyiségben, a régi gépészeti vezetékeket elbontják. Helyiségenként lehetővé válik a hőmérséklet-szabályozás termosztatikus radiátorszelepek beépítésével. 1037 darab új lámpatestet szerelnek fel, új füstelvezető rendszert és tűzjelző rendszert építenek ki. Új nővérhívó rendszert építenek ki, és megújul az informatikai vezetékrendszer. A konyha mellett szellőzőgép beépítése tervezett.
Az intézmények működése a felújítás alatt biztosított.
A Kálvária sugárút 45. szám alatti épület energetikai felújításának nyertes kivitelezője a szegedi SZIKI-ÉP Kft., a másik épület korszerűsítésére is ez a cég adta a legjobb ajánlatot.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
2022-08-23
Elkezdte a kivitelező a felújítást a Kálvária sugárút 47. szám alatti idősek otthona emeltszintű ellátást nyújtó panelépületében is. A munkálatok még tavasszal a szomszédos hagyományos ellátást biztosító téglaépületben indultak el. A két épület energetikai korszerűsítése a tervek szerint jövő nyáron fejeződik be.
A kivitelező a Kálvária sugárút 47. szám alatti panelépületben a zárószinten kezdte el a felújítást. A szobák erkélykorlátait már elbontották ezen a szinten, illetve a külső, elavult nyílászárók bontását is megkezdték. Ezzel párhuzamosan folyik az elektromos hálózat, a gépészeti vezetékek és a radiátorok bontása és leszerelése is. A munkálatokat ütemezetten végzik, a következő munkafázis a lapostető hő- és vízszigetelésének elkészítése lesz.
A Kálvária sugárút 45. szám alatti, II. világháború előtt épült, négyszintes téglaépületben 2022. májusban indult el a kivitelezés, itt is a legfelső szinten kezdtek el dolgozni a mesteremberek. A hagyományos elhelyezést biztosító épületnél a munkálatok a tetőfödém feltárásával kezdődtek, ahol a szükséges favédelmi beavatkozásokat nagyrészt már elvégezték. Szerkezetileg kialakították az új gépészeti teret a tetőtérben, továbbá a tető cserépfedésének cseréje is elindult. A kivitelező a harmadik emeleten már befejezte az elektromos és gépész bontásokat, megtörtént az új gerincvezetékek kiépítése, párhuzamosan a gépészeti strangokban lévő csőhálózatok cseréjével együtt. A szobák külső nyílászáróit kibontották, az ablakkávákat kijavították és az új, háromrétegű üvegezéssel ellátott műanyag ablakokat többségében már be is építették. A gletteléssel és a falfestéssel is végeztek. A vizesblokkok belső burkolatainak kialakítását megkezdték, azok folyamatosan készülnek. Az ütemes munkavégzésnek köszönhetően a harmadik szintet a kivitelező hamarosan átadja az üzemeltetőnek, így ezen a szinten megkezdődhet a visszaköltözés, ezzel együtt indulhat a második szint kiürítése. A belső udvaron elkészült az állványzat építése is, valamint kiásták az udvari részen az új gázvezeték nyomvonalát.
Az intézmények energetikai felújítását Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00007 kódszámú projektből valósítja meg. Az Emeltszintű és Hagyományos Elhelyezést Biztosító Idősek Otthona energetikai korszerűsítése című projektben Szeged városa 1 milliárd 131 millió forint európai uniós támogatást kapott, amelyhez az önkormányzat további 527 millió forintot biztosít. A korszerűsítés elsősorban az épületek energiafelhasználási hatékonyságának javítását szolgálja. A fejlesztéseknek köszönhetően a két épület energiaköltsége közel tizedére csökkenhet. Az intézmények működése a felújítás ideje alatt biztosított, az energetikai felújítás két szakaszban, szintenként valósul meg.
A Kálvária sugárút 45. és 47. szám alatti épületek energetikai felújításának nyertes kivitelezője a szegedi SZIKI-ÉP Kft.
A munkálatok tervezetten 2023 nyarán fejeződnek be.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
2023-09-18
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Újabb jelentős beruházás valósult meg az idősek ellátása területén. Szeged város önkormányzata 1 milliárd 131 millió forint európai uniós támogatást kapott az Európai Uniótól a Kálvária sugárúti két idősek otthona korszerűsítésére a TOP-6.5.1 kódszámú projektből, amelyhez az önkormányzat további 531 millió forintot biztosított. A két épület energetikai fejlesztése határidőre elkészült.
Az Emeltszintű és Hagyományos Elhelyezést Biztosító Idősek Otthona energetikai korszerűsítése című, TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00007 számú projektben a Kálvária sugárút 45. és 47. szám alatti épületek felújítása két szakaszban valósult meg. A Kálvária sugárút 45. szám alatti, II. világháború előtt épült, négyszintes téglaépületben 2022. májusban indult el a kivitelezés, a szomszédos épületben, a Kálvária sugárút 47. szám alatti panelépületben bő egy hónappal később kezdtek el dolgozni. Az energetikai korszerűsítés során elsősorban homlokzati hőszigetelésre, homlokzati nyílászáró cserére, a tetőfödém hő- és vízszigetelésre került sor, megújult a fűtési rendszer: az udvaron található, eddig két épületet ellátó központi kazánház a jövőben raktárként funkcionál majd, az épületek fűtési rendszere elkülönült, napelemeket telepítettek a tetőkre, a kül- és beltéri elektromos és világítási rendszert korszerűsítették és projektarányos akadálymentesítés történt.
A hagyományos ellátását nyújtó négyszintes cseréptetős téglaépület 150 férőhelyes, fűtött alapterülete 3259 m2. A tetőszerkezeti elemeket megerősítették, a tető déli és keleti felületein napelemes rendszert helyeztek el. Az épületre új cserépfedés készült 1330 m2-en és lemezfedés került 260 m2-en. A magastető hő- és hangszigetelést kapott, az új fűtési rendszer felkerült a padlástérbe. Az épületben az ablakkávákat kijavították és 224 darab új, homlokzati és beltéri háromrétegű üvegezéssel ellátott műanyag nyílászárót építettek be, szobánként egy szúnyoghálót felszereltek, továbbá 9599 m2-en glettelték és lefestették a belső falakat. Az épületszárny udvari homlokzatát hőszigetelték 2122 m2-en, továbbá hő- és vízszigetelést kapott a második emeleti teraszrész is. A teraszon, a bejárati folyosón és az akadálymentes fürdőszobákban burkolatcserére került sor közel 300 m2-en, illetve a felújítás alkalmával projektarányosan további vizuális és infokommunikációs akadálymentesítés is történt. Utólagos talajvíz elleni falszigetelés is megvalósult a földszinten. Az erősáramú hálózatot korszerűsítették, 954 darab új lámpatestet építettek be. A füstelvezető és tűzjelző rendszer kiépítése mellett nővérhívó rendszer létesült. Új informatikai hálózatot, és behatolásjelző-rendszert építettek ki. Új gépészeti teret alakítottak ki a tetőtérben. Az épületben új gerincvezetékeket építettek ki, csőhálózatokat cserélték, illetve megújult a gépészeti hálózat, a vízvezeték- és a fűtési rendszer (kondenzációs gázkazán és hőszivattyú beépítésével) és felkerül a padlástérbe. Lecserélték a meglévő szanitereket (kézmosót, illemhelyet, tustálcát) és a hozzájuk tartozó szerelvényeket is az akadálymentesített helyiségekben.
Mindkét épülethez tartozó közös udvari ivóvíz- és szennyvízhálózat cseréje is megvalósult, illetve a meglévő gázbekötést is átalakították az új kazánoknak megfelelően. Az udvaron új gázvezetéket fektettek le.
A Kálvária sugárút 47. szám alatti vasbeton épület 100 férőhelyes, ötszintes, emeltszintű ellátást nyújtó intézménye 1981-ben épült, fűtött alapterülete 2918 m2. A lapostető 591 m2-en vízszigetelést, hő- és hangszigetelést kapott és napelemes rendszert telepítettek rá. A panelépület térhatároló falai hőszigetelést kaptak, a loggiákat is szigetelték összesen 2228 m2-en. A lábazat is hőszigetelést kapott a járda szintjétől indítva. Több mint 10 ezer m2-en lefestették a belső falakat. 129 darab homlokzati nyílászárót felújítottak, a loggiák, a fürdőszobák és a földszinti bejárati folyosó új burkolatot kapott. A fürdőszobákban a kádakat zuhanytálcákra cserélték. A bejáratok feletti előtetőket elbontották, helyettük újak készültek. Az új hőtermelő kazánok és hőszivattyú a tetőtérben kaptak helyet a liftgépház és a lépcsőház közötti helyiségben, a régi gépészeti vezetékeket elbontották. Helyiségenként lehetővé vált a hőmérséklet-szabályozás termosztatikus radiátorszelepek beépítésével. 1037 darab új lámpatestet szereltek fel, új füstelvezető és tűzjelző rendszert, valamint új nővérhívó rendszert építettek ki és megújult az informatikai vezetékrendszer is. A konyha mellett elvégezték a befújó-elszívó rendszer felújítását. Megtörtént az épületben az elektromos hálózat, a gépészeti vezetékek cseréje is.
Az épületek energetikai felújítását Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00007 kódszámú projektből valósította meg. Az Emeltszintű és Hagyományos Elhelyezést Biztosító Idősek Otthona energetikai korszerűsítése című projektben Szeged városa 1 milliárd 131 millió forint európai uniós támogatást kapott, amelyhez az önkormányzat további 531 millió forintot biztosított. A korszerűsítés elsősorban az épületek energiafelhasználási hatékonyságának javítását szolgálja. A fejlesztéseknek köszönhetően a két épület energiaköltsége közel tizedére csökkenhet. Az intézmények működése a felújítás ideje alatt végig biztosított volt, az energetikai felújítás szintenként valósult meg.
A Kálvária sugárút 45. és 47. szám alatti épületek energetikai felújításának kivitelezője a szegedi SZIKI-ÉP Kft. volt.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."