Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
Az önkormányzat költségvetésében jelentős tétel a közintézmények működtetésére fordított dologi kiadás, ezen belül pedig jelentős részt képviselnek az energiaköltségek. Ezért fontos érdek a középületek energiafelhasználási hatékonyságának javítása, a költségek csökkentése és a takarékosság. Az előzetes energetikai felülvizsgálat eredményei azt mutatják, hogy az óvoda energiafogyasztása az elvárthoz képest magas, amely a fenntartók számára jelentős üzemeltetési költséget eredményez. Az energiaigény megengedettnél jóval nagyobb értéke elsősorban az alábbi okokra vezethető vissza:
– Az épület valamennyi határoló és lehűlő szerkezetének hőátbocsátási értéke magas, a jelenlegi előírásoknak nem felel meg.
– A külső nyílászárók jelentős része elavult, hőátbocsátási értékeik magasak, légzáró képességük rossz. A jelenleg üzemelő gépészeti rendszerek hatásfoka rossz, aránytalanul nagy veszteségekkel üzemelnek. Emellett a beépített rendszerek elhasználódtak, gyakoriak a meghibásodások, ezért állandó javításokra szorulnak.
A fenti okok miatt a tervezett energetikai korszerűsítés az alábbi beruházási elemeket tartalmazza:
1. Külső határoló szerkezetek korszerűsítése.
Megvalósul az óvodaépület korszerűtlen homlokzati nyílászáróinak cseréje. Elkészül az épületek teljes homlokzati hőszigetelése. Megvalósul a tetőfödém hő- és vízszigetelése.
2. Hőközpont korszerűsítése, cseréje és/vagy HMV rendszerek korszerűsítése.
A fűtési rendszer korszerűsítésére van szükség. Megvalósul a fűtési csővezetékek és radiátorok cseréje, a radiátorokra termosztatikus szelepfejek kerülnek. Gyengeáramú vezérlőrendszer kialakítása az épületgépészet működtetéséhez.
3. Fotovoltaikus rendszer kialakítása (HMKE).
Háztartási méretű fotovoltaikus energiahasznosító rendszer épül ki a tetőn elhelyezett napelemekkel. Ehhez kapcsolódóan elkészülnek a szükséges tartószerkezetek, elektromos vezetékek és berendezések, ad-vesz mérőhely.
4. Meglévő kül- és beltéri elektromos és világítási rendszerek korszerűsítése.
Megvalósul az óvodaépületek belső elektromos hálózatának részleges felújítása a szükséges vezetékekkel, szerelvényekkel és alacsony energiafogyasztású, megfelelő fényerősséget biztosító világítótestekkel.
5. Megvalósul a projektarányos akadálymentesítés.
2021-11-10
Már a tizenkettedik óvodáját újítja fel a szegedi önkormányzat 2017 óta. A Gedói óvoda intézményben napokon belül elkezdődik a beruházás Európai Uniós forrásból.
A 200 férőhelyes, 1980-ban épült Gedói óvoda panel technológiával készült, három részből álló épületegyüttese megérett a korszerűsítésre. Az intézmény a felújítással nemcsak szebb lesz, hanem az üzemeltetésére is kevesebbet kell majd költeni, ezáltal települési szinten tisztább és egészségesebb lesz a környezet, komfortosabbá válik az óvodaépület.
A fejlesztésre két uniós pályázatból összesen 560 millió forintot fordít a szegedi önkormányzat. A Szegedi ÓVI Gedói Óvodájának energetikai korszerűsítése című, TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00003 kódszámú projektben 390 millió forint európai uniós forrást használ fel az önkormányzat, a Szegedi ÓVI Gedói Óvodájának fejlesztése című, TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00009 kódszámú projektben pedig 170 millió forint uniós támogatást költ az intézményre.
A beruházás során kicserélik az összes külső nyílászárót és a régiek helyett műanyag, illetve alumínium szerkezetű, hőszigetelt nyílászárókat építenek be. Az intenzív benapozással érintett ablakok árnyékolót kapnak. A homlokzatot hőszigeteléssel látják el. Ezzel párhuzamosan elbontásra kerül az épület meglévő magas tetős fedése, helyette az eredeti lapos tetős kialakítás kerül kiépítésre, teljes felületen hő- és vízszigeteléssel. Az épületegyüttes új villámvédelmi rendszert kap, továbbá korszerű napelemes rendszer is kiépül. A villanyvezetékeket és lámpatesteket is kicserélik, helyettük energiatakarékos LED-világítást építenek ki. Új beléptető és informatikai rendszer létesül kábelhálózat-felújítással. Megújul az épület gépészeti rendszere is. Új fűtési körök épülnek ki, megújul a külső és belső szennyvízhálózat és a csapadékvíz-elvezető rendszer, illetve az udvaron lévő ivókút felújításra kerül és egyéb locsolási csatlakozási pontok valósulnak meg.
Az akadálymentesítés részeként a főbejáratnál rámpát építenek, az épületen belül akadálymentes folyosókat és egy olyan csoportszobát alakítanak ki, amelyhez egy akadálymentes illemhely is tartozik. Az akadálymentes parkoló az udvaron belül kerül kialakításra, a belső kerítésen új, akadálymentes kiskapu is készül. A gyalogos bejárati kapu mellett új, fedett kerékpártárolót építenek. Az udvaron belső kerítések elbontásával és újak építésével nagyobb játszóudvart biztosítanak a gyermekek részére.
Az ide járó gyerekek felújítás befejezéséig a volt Rókusi Krt.-i Óvodában, a volt Temesvári Krt.-i Óvoda épületében, valamint a Tünde Téri Óvodában 2-2-2 csoporttal, a volt Teréz Utcai Óvoda épületében, valamint a Sás Utcai Óvodában 1-1 csoporttal kerülnek elhelyezésre. A gyerekek eljutását az újszegedi óvodába busszal segítjük.
A fejlesztés a tervek szerint 2022 második negyedévében fejeződik be. A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes szegedi Dél-Szig Kft. végzi el.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő utcai, a Tabán utcai, a Garam utcai, a Tünde téri, a Kemes utcai, a Klebelsberg telepi és a Cső utcai, valamint a nemrég átadott Jerney utcai óvoda. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 2 milliárd 369 millió forintot fordított (ebből 1 milliárd 785 millió forint uniós támogatás, 584 millió forint saját forrás).
Az óvodafejlesztési programban folyamatban van még a Makkosházi Óvoda, a Tarjáni Óvoda, valamint a Gyertyámos utcai óvoda felújítása.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal, Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu;
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
2022-09-21
Már a tizenkettedik óvodáját újította fel a szegedi önkormányzat 2017 óta. Az európai uniós forrásból megújuló Gáspár Zoltán utcai Gedói óvodába augusztus közepén költözhettek vissza a gyerekek.
A 200 férőhelyes, 1980-ban épült Gedói óvoda panel technológiával készült, három részből álló épületegyüttesénél időszerű volt a korszerűsítés. A fejlesztéssel az volt a cél, hogy hatékonnyá és energiagazdaságossá tegyék az intézmény működését, az óvoda energiafelhasználása akár 60%-kal csökkenhet.
A modernizálásra két uniós pályázatból összesen 560 millió forintot fordított a szegedi önkormányzat. A Szegedi ÓVI Gedói Óvodájának energetikai korszerűsítése című, TOP-6.5.1-19-SG1-2020-00003 kódszámú projektben 390 millió forint európai uniós forrást használhatott fel az önkormányzat, a Szegedi ÓVI Gedói Óvodájának fejlesztése című, TOP-6.2.1-16-SG1-2018-00009 kódszámú projektben pedig 170 millió forint uniós támogatást költött az intézményre.
A beruházás során kicserélték az összes külső nyílászárót és a régiek helyett műanyag, illetve alumínium szerkezetű, hőszigetelt nyílászárókat építettek be. Az intenzív benapozással érintett ablakok árnyékolót kaptak. A homlokzatot hőszigeteléssel látták el. Ezzel párhuzamosan elbontották az épület meglévő magastetős fedését, helyette lapostetőt építettek ki, a teljes felületen hő- és vízszigeteléssel. Az épületegyüttes új villámvédelmi rendszert kapott, továbbá korszerű napelemes rendszert telepítettek. A villanyvezetékeket és lámpatesteket is kicserélték, helyettük energiatakarékos LED-világítást építettek ki. Új beléptető, valamint informatikai és riasztórendszer létesült kábelhálózat-felújítással. Korszerűsítették az épület gépészeti rendszerét is. Új fűtési körök épültek ki, megújult a külső és belső szennyvízhálózat és a csapadékvíz-elvezető rendszer, az udvaron egy új ivókút és locsoláshoz szükséges csatlakozási pontok létesültek.
Az akadálymentesítés részeként a főbejáratnál rámpát építettek, az épületen belül akadálymentes folyosókat és egy olyan csoportszobát alakítottak ki, amelyhez akadálymentes illemhely is tartozik. Akadálymentes parkolót alakítottak ki az udvaron, a belső kerítésen új, akadálymentes kiskapu készült, mellette új, fedett kerékpártárolót építettek. Az udvaron belső kerítések áthelyezésével nagyobb játszóudvart biztosítanak a gyermekek részére.
A kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárásban nyertes szegedi Dél-Szig Kft. végezte el.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 2017 óta megújult az Építő utcai, a Tabán utcai, a Garam utcai, a Tünde téri, a Kemes utcai, a Klebelsberg-telepi, a Cső utcai, a Jerney utcai, a Makkosházi, a Gyertyámos utcai, a Tarjáni és a most átadott Gedói óvoda. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 3 milliárd 784 millió forintot fordított (ebből 3 milliárd 36 millió forint uniós támogatás, 748 millió forint saját forrás). Az Óvodafejlesztési program a Felsővárosi óvoda energetikai korszerűsítésével folytatódik majd.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal, Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu;
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."