Dr. Botka László
Szeged polgármestere
"Szeged, a szolidaritás városa."
Móra Ferenc Múzeum:
– Földszinti látványraktárak új lépcsővel történő megközelítése.
– Szerverszoba kialakítása
– Porta fölötti kiváltás megerősítése
-Emeleti fogadótér átalakítása-pénztár-büfé-ruhatár új megközelítése.
– Az időszakos kiállítások korszerű hűtési-légkezelési rendszerrel történő ellátása
– Az időszakos kiállítások korszerű világítástechnikával történő ellátása
– Új interaktív természettudományi kiállítása kibővített területen az Alföld és a Tisza élővilágáról a meglévő galéria felhasználásával.
– II.emelet új interaktív állandó MÓRA kiállítás készül kibővített területen
– A tetőn kívülre vezető kilátó építése az épület déli részén, a timpanon 2 oldalán
– Homlokzat felújítás a tetőhéjazat cseréjével, szabványos villámvédelem.
VÁR:
Megújuló múzeumi tárlatok:
– nagyárvíz története
– Vár története
Udvari kőtár, várkert felújítása és bővítése, büfé és vendég vizesblokkok kialakítása
Város felőli oldal:
– Erzsébet templom oldalfalainak bemutatása
– Mária Terézia kapu mentén végleges város felőli bejárat kialakítása pénztárral
– akadálymentes lejáratot és a gazdasági kiszolgálást biztosító rámpa építése
Vár és MFM gyengeáramú összekötése
Vár épületének felújítása:
– talajnedvesség elleni szigetelés megoldása
– tetőterasz vízszigetelés felújítása
– esővíz elvezetés megoldása
Lapidárium:
– meglévő tetőhéjazat elbontása, majd új tartószerkezet építése és új fémlemez fedés készítése
2019-05-29
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, a TOP-6.1.4-16-SG1-2018-00005 azonosító számú projekt keretében A szegedi Móra Ferenc Múzeum és Vár turisztikai célú fejlesztését valósítja meg. A fejlesztéshez az Európai Unió 899.000.000 forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtott, melyhez Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata további, több mint bruttó 500.000.000, forintos saját forrást biztosított. A projekt fő célkitűzései a Móra Ferenc Múzeum főépületének felújítása, turisztikai célú fejlesztése, látogatóbarát és élményelemekkel történő bővítése valamint a szegedi Vár és várkert megújítása, turisztikai célú fejlesztése, látogatóbarát és élményelemekkel történő bővítése.
1883-ban jött létre a Móra Ferenc Múzeum elődje, ekkor még a Városi Könyvtár részeként. 1896-ban felavatták a „Közművelődésnek” épített Kultúrpalotát, amelynek később, Tömörkény István után, a névadója, Móra Ferenc is volt igazgatója. A II. világháború alatt szükségbúvóhelyként is üzemelő ikonikus épület mindig is fontos szerepet játszott a szegediek életében.
Utolsó nagyobb horderejű fejlesztése 1986–1989 között volt, így eljött az ideje, hogy a XXI. századhoz alkalmazkodó intézménnyé váljon, és megszépüljön közvetlen környezete is.
A beruházás eredményeként a Móra Ferenc Múzeum magas színvonalú, interaktív és kibővített kiállításokkal vonzóvá tett kulturális központtá válik, amely megőrzi a jövő generációi számára a szegedi múltat.
A felújítás során megvalósul a Móra Ferenc Múzeumban a földszinti látványraktárak új lépcsővel történő megközelítése, a szerverszoba kialakítása, a porta fölötti kiváltás megerősítése, az emeleti fogadótér átalakítása, a pénztár új megközelítése. Az időszakos kiállítások korszerű hűtési-légkezelési rendszert és korszerű világítástechnikát kapnak. Az új interaktív természettudományi kiállítás az Alföld és a Tisza élővilágáról a meglévő galéria felhasználásával, kibővített területen várja majd a látogatókat a fejlesztés után. A II. emeleten új, interaktív, állandó Móra-kiállítás készül kibővített területen. Az épület déli részén, a tetőn kívülre, a timpanon két oldalán exkluzív kilátó épül. Valamint teljesen megújul a homlokzat, a tetőhéjazat, és korszerű villámvédelmi rendszer is kiépül.
A Vár tekintetében a következőket tartalmazza a korszerűsítés. Megújulnak a múzeumi tárlatok: nagyárvíz története, a Vár története. Udvari kőtár, várkert felújítása és bővítése, büfé és vendég vizesblokkok kialakítása. Elkészül a város felőli oldalon az Erzsébet-templom oldalfalainak bemutatása, Mária Terézia kapu mentén végleges város felőli bejárat kialakítása pénztárral. A fejlesztés tartalmazza az akadálymentes lejáratot és a gazdasági kiszolgálást biztosító rámpa építését. A Vár épülete felújításának főbb elemei a talajnedvesség elleni szigetelés megoldása, a tetőterasz vízszigetelésének felújítása és az esővíz-elvezetés megoldása. A Lapidárium meglévő tetőhéjazatának elbontása után új tartószerkezet és fémlemez fedés épül. A kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás nyertes ajánlattevője a Bodrogi Bau Kivitelező, Tervező, Kereskedő és Szolgáltató Kft.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
2020-08-14
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Kívül-belül megújult a szegedi városkép egyik meghatározó épülete, a Móra Ferenc Múzeum. Mától új, interaktív kiállításokkal, a tetőn épült kilátóból pedig lenyűgöző panorámával várja a látogatókat. Az európai uniós és önkormányzati forrásból megvalósult projektben a várat és a várkertet is felújították.
„A közművelődésnek” épült, 124 éve felavatott Kultúrpalota újra régi fényében tündököl. A patinás épület a felújítással visszakapta eredeti színét: kívülről most éppen olyan, amilyennek 1900 környékén a szegediek láthatták. A homlokzati nyílászárók és a tető is megújult.
A felújított múzeumot magas színvonalú, interaktív kiállítások teszik vonzó kulturális központtá. Megújult az állandó természettudományi kiállítás, amelyen megismerhetjük az Alföld és a Tisza élővilágát – például a világban és hazánkban is elismert szegedi természetfotós, Máté Bence képein keresztül, vagy akár virtuálisan átgázolhatunk egy vízfolyáson. A kiállításhoz egy gyerekfoglalkoztató részt is létrehoztak játékos eszközökkel. Kibővített területen rendezték be az állandó Móra-kiállítást. A Móra-rengeteg a természethez való viszonyán keresztül mutatja be az írónak, a múzeum egykori híres igazgatójának, régészének életét és munkásságát. A tárlat sok digitális, interaktív játékkal várja az érdeklődőket: például kedvenc virágaival díszíthetjük fel Móra Ferencet, illetve megtudhatjuk, hogy milyen állat vagy növény szeretett volna lenni. A játékos elemek segítségével a gyerekeket szeretnék bevonni Móra izgalmas világába, de az írót jól ismerő látogatóknak is sok újdonsággal szolgál a kiállítás.
Az alagsori régészeti látványtár jól megközelíthetővé vált a bejárati csarnokból a felújítás során épült lépcsőn. Még a tetőtérben is létrehoztak egy új kiállítóhelyet, ahol a régi belvárosról láthatók képek, valamint makettek mutatják be az 1879-es Nagyárvíz előtti Szegedet és az újjáépült belvárost. A fejlesztéssel az időszakos kiállítások korszerű hűtési-légkezelési rendszert és világítástechnikát kaptak. Ezek a legszigorúbb műtárgyvédelmi előírásoknak is megfelelnek, és ennek köszönhetően a múzeum az eddigieknél is különlegesebb műkincseket mutathat be. Megújult továbbá a kupolát fedő színpompás üvegtető.
Lenyűgöző panoráma fogadja azokat, akik a múzeum tetején épült kilátóból tekintenek körbe: a Tisza kanyarulatában és a városban gyönyörködhetnek madártávlatból. Egy nagyobb és egy kisebb kilátó épült a timpanon két oldalán, ahonnan nemcsak a mai Szegedet láthatják, hanem kronoszkóp segítségével azt is, milyen volt a városkép a Nagyárvíz előtt, az 1870-es években.
A múzeummal együtt megújult a vár, amelynek bejárata átkerült a Stefánia felőli oldalra, és akadálymentesen megközelíthető. A várban padlófűtési rendszert alakítottak ki, ezenkívül a felújítás része volt a talajnedvesség elleni szigetelés, az esővíz-elvezetés és a tetőterasz vízszigetelése. A Tisza felőli kőtár tetőszerkezetét is felújították. A fejlesztés részeként a látogatók számára vizesblokkokat alakítottak ki, az akadálymentes szempontokat is figyelembe véve. A vár új állandó kiállításán megjelennek a boszorkányperek, a betyárvilág, a Nagyárvíz pusztítása, az egykori vár izgalmas története. A várkertben a belváros felőli oldalon látható, hol húzódtak az Erzsébet-templom egykori oldalfalai. A kőtár méretét kibővítették, így jóval több értékes építészeti emléket tekinthetnek meg az érdeklődők.
A felújítás „A szegedi Móra Ferenc Múzeum és Vár turisztikai célú fejlesztése” című, TOP-6.1.4-16-SG1-2018-00005 azonosító számú projektben valósult meg, 899 millió forint európai uniós és 609 millió forint önkormányzati támogatásból. A múzeum és a vár környéke egy másik, a Zöld város kialakítása a szegedi Belvárosban című projektben újul meg várhatóan az utolsó negyedévben.
A múzeum és a vár felújítását a közbeszerzési eljáráson nyertes Bodrogi Bau Kivitelező, Tervező, Kereskedő és Szolgáltató Kft. végezte.
További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/
"Szeged, a szolidaritás városa."