December 12, csütörtök, Gabriella, Johanna
0 °C
0 °C / 0 °C

Szeged Megyei Jogú Város hivatalos weboldala

A szegedi Móra Ferenc Múzeum és Vár turisztikai célú fejlesztése

eu tamogatas kep
Kedvezményezett:
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Konzorciumi partner:
-
A szerződött támogatás összege:
1 508 038 766 Ft
A támogatás mértéke:
100%
Tartalom:

Móra Ferenc Múzeum:
– Földszinti látványraktárak új lépcsővel történő megközelítése.
– Szerverszoba kialakítása
– Porta fölötti kiváltás megerősítése
-Emeleti fogadótér átalakítása-pénztár-büfé-ruhatár új megközelítése.
– Az időszakos kiállítások korszerű hűtési-légkezelési rendszerrel történő ellátása
– Az időszakos kiállítások korszerű világítástechnikával történő ellátása
– Új interaktív természettudományi kiállítása kibővített területen az Alföld és a Tisza élővilágáról a meglévő galéria felhasználásával.
– II.emelet új interaktív állandó MÓRA kiállítás készül kibővített területen
– A tetőn kívülre vezető kilátó építése az épület déli részén, a timpanon 2 oldalán
– Homlokzat felújítás a tetőhéjazat cseréjével, szabványos villámvédelem.
VÁR:
Megújuló múzeumi tárlatok:
– nagyárvíz története
– Vár története
Udvari kőtár, várkert felújítása és bővítése, büfé és vendég vizesblokkok kialakítása
Város felőli oldal:
– Erzsébet templom oldalfalainak bemutatása
– Mária Terézia kapu mentén végleges város felőli bejárat kialakítása pénztárral
– akadálymentes lejáratot és a gazdasági kiszolgálást biztosító rámpa építése
Vár és MFM gyengeáramú összekötése
Vár épületének felújítása:
– talajnedvesség elleni szigetelés megoldása
– tetőterasz vízszigetelés felújítása
– esővíz elvezetés megoldása
Lapidárium:
– meglévő tetőhéjazat elbontása, majd új tartószerkezet építése és új fémlemez fedés készítése

A projekt azonosító száma:
TOP-6.1.4-16-SG1-2018-00005

2019-05-29

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata 

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, a TOP-6.1.4-16-SG1-2018-00005 azonosító számú projekt keretében A szegedi Móra Ferenc Múzeum és Vár turisztikai célú fejlesztését valósítja meg. A fejlesztéshez az Európai Unió 899.000.000 forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtott, melyhez Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata további, több mint bruttó 500.000.000, forintos saját forrást biztosított. A projekt fő célkitűzései a Móra Ferenc Múzeum főépületének felújítása, turisztikai célú fejlesztése, látogatóbarát és élményelemekkel történő bővítése valamint a szegedi Vár és várkert megújítása, turisztikai célú fejlesztése, látogatóbarát és élményelemekkel történő bővítése.
1883-ban jött létre a Móra Ferenc Múzeum elődje, ekkor még a Városi Könyvtár részeként. 1896-ban felavatták a „Közművelődésnek” épített Kultúrpalotát, amelynek később, Tömörkény István után, a névadója, Móra Ferenc is volt igazgatója. A II. világháború alatt szükségbúvóhelyként is üzemelő ikonikus épület mindig is fontos szerepet játszott a szegediek életében.
Utolsó nagyobb horderejű fejlesztése 1986–1989 között volt, így eljött az ideje, hogy a XXI. századhoz alkalmazkodó intézménnyé váljon, és megszépüljön közvetlen környezete is.
A beruházás eredményeként a Móra Ferenc Múzeum magas színvonalú, interaktív és kibővített kiállításokkal vonzóvá tett kulturális központtá válik, amely megőrzi a jövő generációi számára a szegedi múltat.
A felújítás során megvalósul a Móra Ferenc Múzeumban a földszinti látványraktárak új lépcsővel történő megközelítése, a szerverszoba kialakítása, a porta fölötti kiváltás megerősítése, az emeleti fogadótér átalakítása, a pénztár új megközelítése. Az időszakos kiállítások korszerű hűtési-légkezelési rendszert és korszerű világítástechnikát kapnak. Az új interaktív természettudományi kiállítás az Alföld és a Tisza élővilágáról a meglévő galéria felhasználásával, kibővített területen várja majd a látogatókat a fejlesztés után. A II. emeleten új, interaktív, állandó Móra-kiállítás készül kibővített területen. Az épület déli részén, a tetőn kívülre, a timpanon két oldalán exkluzív kilátó épül. Valamint teljesen megújul a homlokzat, a tetőhéjazat, és korszerű villámvédelmi rendszer is kiépül.
A Vár tekintetében a következőket tartalmazza a korszerűsítés. Megújulnak a múzeumi tárlatok: nagyárvíz története, a Vár története. Udvari kőtár, várkert felújítása és bővítése, büfé és vendég vizesblokkok kialakítása. Elkészül a város felőli oldalon az Erzsébet-templom oldalfalainak bemutatása, Mária Terézia kapu mentén végleges város felőli bejárat kialakítása pénztárral. A fejlesztés tartalmazza az akadálymentes lejáratot és a gazdasági kiszolgálást biztosító rámpa építését. A Vár épülete felújításának főbb elemei a talajnedvesség elleni szigetelés megoldása, a tetőterasz vízszigetelésének felújítása és az esővíz-elvezetés megoldása. A Lapidárium meglévő tetőhéjazatának elbontása után új tartószerkezet és fémlemez fedés épül. A kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás nyertes ajánlattevője a Bodrogi Bau Kivitelező, Tervező, Kereskedő és Szolgáltató Kft.

További információ:
Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/

2020-08-14

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata

Kívül-belül megújult a szegedi városkép egyik meghatározó épülete, a Móra Ferenc Múzeum. Mától új, interaktív kiállításokkal, a tetőn épült kilátóból pedig lenyűgöző panorámával várja a látogatókat. Az európai uniós és önkormányzati forrásból megvalósult projektben a várat és a várkertet is felújították.

„A közművelődésnek” épült, 124 éve felavatott Kultúrpalota újra régi fényében tündököl. A patinás épület a felújítással visszakapta eredeti színét: kívülről most éppen olyan, amilyennek 1900 környékén a szegediek láthatták. A homlokzati nyílászárók és a tető is megújult.

A felújított múzeumot magas színvonalú, interaktív kiállítások teszik vonzó kulturális központtá. Megújult az állandó természettudományi kiállítás, amelyen megismerhetjük az Alföld és a Tisza élővilágát – például a világban és hazánkban is elismert szegedi természetfotós, Máté Bence képein keresztül, vagy akár virtuálisan átgázolhatunk egy vízfolyáson. A kiállításhoz egy gyerekfoglalkoztató részt is létrehoztak játékos eszközökkel. Kibővített területen rendezték be az állandó Móra-kiállítást. A Móra-rengeteg a természethez való viszonyán keresztül mutatja be az írónak, a múzeum egykori híres igazgatójának, régészének életét és munkásságát. A tárlat sok digitális, interaktív játékkal várja az érdeklődőket: például kedvenc virágaival díszíthetjük fel Móra Ferencet, illetve megtudhatjuk, hogy milyen állat vagy növény szeretett volna lenni. A játékos elemek segítségével a gyerekeket szeretnék bevonni Móra izgalmas világába, de az írót jól ismerő látogatóknak is sok újdonsággal szolgál a kiállítás.

Az alagsori régészeti látványtár jól megközelíthetővé vált a bejárati csarnokból a felújítás során épült lépcsőn. Még a tetőtérben is létrehoztak egy új kiállítóhelyet, ahol a régi belvárosról láthatók képek, valamint makettek mutatják be az 1879-es Nagyárvíz előtti Szegedet és az újjáépült belvárost. A fejlesztéssel az időszakos kiállítások korszerű hűtési-légkezelési rendszert és világítástechnikát kaptak. Ezek a legszigorúbb műtárgyvédelmi előírásoknak is megfelelnek, és ennek köszönhetően a múzeum az eddigieknél is különlegesebb műkincseket mutathat be. Megújult továbbá a kupolát fedő színpompás üvegtető.

Lenyűgöző panoráma fogadja azokat, akik a múzeum tetején épült kilátóból tekintenek körbe: a Tisza kanyarulatában és a városban gyönyörködhetnek madártávlatból. Egy nagyobb és egy kisebb kilátó épült a timpanon két oldalán, ahonnan nemcsak a mai Szegedet láthatják, hanem kronoszkóp segítségével azt is, milyen volt a városkép a Nagyárvíz előtt, az 1870-es években.

A múzeummal együtt megújult a vár, amelynek bejárata átkerült a Stefánia felőli oldalra, és akadálymentesen megközelíthető. A várban padlófűtési rendszert alakítottak ki, ezenkívül a felújítás része volt a talajnedvesség elleni szigetelés, az esővíz-elvezetés és a tetőterasz vízszigetelése. A Tisza felőli kőtár tetőszerkezetét is felújították. A fejlesztés részeként a látogatók számára vizesblokkokat alakítottak ki, az akadálymentes szempontokat is figyelembe véve. A vár új állandó kiállításán megjelennek a boszorkányperek, a betyárvilág, a Nagyárvíz pusztítása, az egykori vár izgalmas története. A várkertben a belváros felőli oldalon látható, hol húzódtak az Erzsébet-templom egykori oldalfalai. A kőtár méretét kibővítették, így jóval több értékes építészeti emléket tekinthetnek meg az érdeklődők.

A felújítás „A szegedi Móra Ferenc Múzeum és Vár turisztikai célú fejlesztése” című, TOP-6.1.4-16-SG1-2018-00005 azonosító számú projektben valósult meg, 899 millió forint európai uniós és 609 millió forint önkormányzati támogatásból. A múzeum és a vár környéke egy másik, a Zöld város kialakítása a szegedi Belvárosban című projektben újul meg várhatóan az utolsó negyedévben.

A múzeum és a vár felújítását a közbeszerzési eljáráson nyertes Bodrogi Bau Kivitelező, Tervező, Kereskedő és Szolgáltató Kft. végezte.

További információ:

Szeged MJV Polgármesteri Hivatal
Szabó C. Szilárd, sajtófőnök
T.: 62/564-098, E: szabo.szilard@szeged.eu
W: www.szegedvaros.hu/fejlesztesek-2014-2020/

A szegedi Móra Ferenc Múzeum és Vár turisztikai célú fejlesztése

Kulturális események
Kulturális események
Tovább
Soron következő fogadóórák
Soron következő fogadóórák
Tovább
Egyéb események, határidők
Egyéb események, határidők
Tovább

Nevelési és Kulturális Intézmények Gazdasági Szolgálata - igazgató (pályázat)

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS   Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése pályázatot hirdet a Nevelési és Kulturális Intézmények Gazdasági Szolgálata (6724 Szeged, Huszár u. 1.)   igazgatói beosztásának   betöltésére, 2025. április 1-től 2030. március 31-ig tartó 5 éves határozott időre szóló magasabb vezetői megbízással.     Az intézményvezető magasabb vezetői megbízás keretében végzi az intézmény alapító okiratában foglalt feladatok ellátásának koordinálását, irányítását, ellenőrzését, az intézmény működésének biztosítását, az intézmény költségvetésének betartását, a munkáltatói jogok gyakorlását, valamint a fenntartó által hozott döntések végrehajtását.   A pályázati feltételek: jogász vagy felsőoktatásban szerzett műszaki vagy felsőoktatásban szerzett gazdaságtudományi szakképzettség, büntetlen előélet, továbbá a pályázó nem áll a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. tv. (a továbbiakban: Kjt.) 20. § (2) bekezdés d) pontja szerinti büntetőeljárás hatálya alatt, illetve vele szemben nem állnak fenn a Kjt. 20. § (2d) és (2e) bekezdéseiben foglalt kizáró okok, magyar állampolgárság, vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség.   Magasabb vezetői beosztás ellátására szóló megbízást az kaphat, aki az intézményi munkáltatóval szakmai munkakörben közalkalmazotti jogviszonyban áll vagy a megbízással egyidejűleg közalkalmazotti munkakörbe kinevezhető.   A pályázatnak tartalmaznia kell: szakmai önéletrajzot (a pályázó pontos személyi adataival), az intézmény vezetésére vonatkozó programot – szakmai helyzetelemzésre épülő fejlesztési elképzeléssel.   A pályázathoz csatolandó: 30 napnál nem régebbi, a büntetlen előéletet, valamint a Kjt. 20. § (2) bekezdés d) pontjaiban meghatározott feltételeknek való megfelelést, továbbá (2d) és (2e) bekezdéseiben felsorolt kizáró okok fenn nem állását igazoló hatósági erkölcsi bizonyítvány, iskolai végzettséget, szakképzettséget igazoló okirat(ok) másolata, nyilatkozat arra vonatkozóan, hogy a Kjt. 41. § (2) bekezdésében szereplő összeférhetetlenség fennáll-e, nyilatkozat a közalkalmazotti jogviszonyban töltött időről, nyilatkozat a jogszabály által előírt vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség teljesítésének vállalásáról, nyilatkozat az adatkezelési tájékoztatóban foglaltak tudomásul vételéről, valamint arról, hogy a pályázó a pályázati anyagban foglalt személyes adatainak a pályázati eljárással összefüggésben szükséges kezeléséhez hozzájárul, nyilatkozat arra vonatkozóan, hogy a közgyűlés/bizottság nyílt vagy zárt ülés keretében tárgyalja a pályázat elbírálását és a pályázat teljes anyagát az elbírálásban részt vevők megismerhetik.   A nyilatkozatokhoz szükséges nyomtatványok és az adatkezelési tájékoztató az alábbi linken érhetők el: https://www.szegedvaros.hu/egyeb-dokumentumok/szemelyzeti-osztaly-dokumentumai/nevelesi-es-kulturalis-intezmenyek-gazdasagi-szolgalata-vezetoi-beosztasara-kiirt-palyazat-anyagai   A beosztáshoz kapcsolódó illetmény: havi bruttó 1.200.000,-Ft. A pályázat benyújtásának határideje: 2025. január 10. A pályázat benyújtásának módja: elektronikus úton az acs.gabor@szeged.eu e-mail címre történő megküldéssel. A pályázat iránt érdeklődők részére a pályázat elkészítéséhez a Személyzeti Osztály (tel.: 62/564-412) nyújt tájékoztatást.   A pályázat elbírálásának módja, rendje:A Kjt. 20/A. § (6) bekezdése alapján az érvényes pályázati anyagot benyújtó pályázókat az igazgatói beosztást érintően szakértelemmel rendelkező szakmai bizottság hallgatja meg, majd a pályázatokról a fenti szakbizottság véleményét mérlegelve Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése (a továbbiakban: Közgyűlés) dönt. A pályázat elbírálásának ideje: a Közgyűlés a 2025. februári ülésén dönt a benyújtott pályázatokról, melyről a pályázók értesítést kapnak.
Tovább
összes álláshirdetés